Straipsniai - 2011

PREKYBA ŽMONĖMIS AKTUALI IR PAGĖGIUOSE ("LITERA.LT", 2011-04-08)

Publikuota 2011 m. balandžio 8 d.

Kasmet tūkstančiai žmonių visame pasaulyje tampa prekybos žmonėmis aukomis. Ne išimtis ir Lietuva. Būtent šia tema balandžio 5 d. ir diskutuota Tauragės rajono savivaldybėje. Pagrindinis diskusijų tikslas – išsiaiškinti šio socialinio reiškinio padėtį Tauragės regione, kuriame yra ir Pagėgių savivaldybė.

Diskusiją „Prekybos žmonėmis problema Lietuvoje – situacija Tauragės regione“ organizavo Lietuvos vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos Caritas. Įvairių su šia problema susijusių tarnybų, ugdymo įstaigų ir jaunimo organizacijų atstovai susitikimo metu kalbėjo apie institucijų bendradarbiavimą identifikuojant prekybos žmonėmis atvejus, tiriant bylas, teikiant nukentėjusiems pagalbą.O kaip Pagėgiuose?

Ar pasitaiko prekybos žmonėmis atvejų Pagėgių savivaldybėje? To teiravomės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos L. Augustinavičiūtės.Pasak jos, Pagėgiai ar Tauragės regionas šioje srityje nepatenka į ypatingą rizikos sąrašą, tačiau pasidalyti patirtimi, kaip problemas spręsti vietoje, buvo pravartu. Pagėgių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistės ne kartą susidūrė su nepilnamečių merginų išvežimu į užsienio šalis. L. Augustinavičiūtė paminėjo, kad kaimyniniuose rajonuose tokie reikalai tvarkomi paprasčiau: ten išvežtų merginų grįžimu rūpinosi tėvai. Tuo tarpu Pagėgiuose jas teko parvežti Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistams.„Vieną rytą tikrindama elektroninį paštą radau laišką iš Lietuvos ambasados Italijoje. Taip pirmą kartą susidūrėme su šia problema. Tad sistemą teko kurti pačioms. Turėjome viską numatyti, kad nepažeistume įstatymų, vaiko teisių bei kitų norminių aktų“, – pasakojo L. Augustinavičiūtė. 

Išvežė vogti

Gavus tokių naujienų, procesas tęsiamas pranešant tėvams. Deja, dažniausiai merginos būna iš asocialių šeimų, tad tėvai jų grąžinimu į Lietuvą nesirūpina. Tuomet nepilnamečių likimu belieka rūpintis Vaiko teisių saugotojoms. 
Pasak jų, kitaip jos ir negalėtų pasielgti, nes tiesioginė atsakomybė už kiekvieną savivaldybėje esantį nepilnametį vaiką, nepažeidžiant jo teisių, yra jų darbas, jų pareiga. Kartais pagelbėti ir parvežti tenka ir negirtaujančių tėvų vaiką. Tiesiog žmonės teturi itin mažai pajamų, tad neišgali nupirkti bilieto iš Italijos ar Prancūzijos, kainuojančio apie 700 Lt. Tada vaikų teisių apsaugos specialistai pagalbos kreipiasi į savivaldybės vadovus. 
Pagėgiuose buvo du atvejai, kai kelionė iš užsienio grįžtančioms nepilnametėms buvo apmokėta iš Pagėgių savivaldybės fondo. Dviem merginoms kelionę į namus apmokėjo Pagėgių vaikų globos namai. Merginos buvo išvežtos vagiliauti… Viena mergina pateko į prostitucijos sutenerių pinkles. Buvo atvejų, kai dingus merginai buvo paskelbta tarptautinė paieška ir ji sėkmingai surasta užsienyje. 

Verbuoja nuskaltimams

Gauti daugiau informacijos iš sulaikytų merginų yra gan sunku. Visos tvirtina važiavusios be jokios prievartos, savo noru. Vogdamos įsigyja prabangių drabužių, kosmetikos, pamato pasaulio. Išvažiuoti iš Lietuvos lėšų nereikia. Tai jau organizuotas nusikalstamumas. Jos tiesiog verbuojamos, ruošiamos – žadamas geras užmokestis, kurio, deja, merginos taip ir nesulaukia.Pasak L. Augustinavičiūtės, Vaiko teisių apsaugos darbuotojų pareiga – suteikti psichologinę pagalbą. Tokią pagalbą teikia ir Klaipėdos Carito darbuotojai, lankydami kiekvieną prekybos žmonėmis auką.Kelionė į namus prasideda, kai patenkama į užsienio teisėsaugos pareigūnų rankas. Merginos sulaikomos, informacija perduodama ambasadoms, kurią ambasados persiunčia į vietą, iš kur sulaikytoji atvyko. Kartais suteikia sulaikytajai laikiną prieglobstį, jei ši nebūna uždaryta į koloniją. Pasitaiko, kad ambasados darbuotojai informuoja, jog pilietė pagauta vagiant, nurodoma diena, kada ji bus apklausta ir paleista, ir prašo toliau pasirūpinti jos likimu. Tad nepilnametės likimu tenka rūpintis, vos ši išeina iš apklausos salės.L. Augustinavičiūtė itin teigiamai atsiliepia apie ambasadų darbuotojų rūpestį ir bendradarbiavimą. Daug pagalbos sulaukia iš Vilniaus valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos. Ši įstaiga kuruoja Pagėgių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyrių. Geranoriškai atlieka vertėjavimo paslaugas, nes dokumentus reikia išversti ir iš italų, ir prancūzų kalbų. Sulaikytoji į gimtinę keliauja nuo taško iki taško, lydima atitinkamų tarnybų darbuotojų – kol Vilniuje ar Kaune iš oro uosto merginą paima tėvai arba socialiniai darbuotojai. 

Pernai – keturi atvejai

Pasak L. Augustinavičiūtės, praėjusiais metais užfiksuoti keturi merginų išvežimo į užsienį atvejai, šiais metais – jau du. Būtent Pagėgių vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojoms teko rūpintis merginomis, kurios buvo išvežtos į Prancūziją ir Italiją.Dvi merginos – Pagėgių vaikų globos namų auklėtinės. „Pirmoji mergina, kurią grąžinome iš užsienio, savo patirtį perdavė draugei. Tad antrąjį kartą į užsienį išvyko jau dvi globos namų auklėtinės. Šiuo metu abi jos yra specializacijos centre“, – pasakojo L. Augustinavičiūtė.Šioje nusikalstamoje veikloje nepilnamečių vaikinų šiais metais nepasitaikė. Praėjusiais metais į Norvegiją išvyko vienas vaikinas. Kai toje šalyje jis buvo sulaikytas, jam sukako 18 metų, ir jis pasiprašė prieglobsčio. Norvegijos įstatymai buvo palankūs pagėgiškiui, tad jis ten ir pasiliko.Pasak Valstybės sienos tarnybos specialistų, išvažiavimą į ES šalis dabar sunku kontroliuoti. Šengeno erdvėje laisvai keliaujančius piliečius pareigūnai retai tikrina. Tik gavus signalą ar pranešimą, reaguojama į informaciją.
Svetlana Jašinskienė
www.litera.lt/daugiau/1970