Apibrėžimas
Pagrindinį apibrėžimą kas yra prekyba žmonėmis suformulavo Jungtinių Tautų Organizacija specialiame Protokole dėl prekybos žmonėmis, ypač moterimis ir vaikais, prevencijos, sustabdymo bei baudimo už vertimąsi ja:
„Prekyba žmonėmis“ – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimą.
Šį apibrėžimą pripažįsta daugelis šalių visame pasaulyje, juo remiamasi oficialiuose dokumentuose. Šiandien prekybos žmonėmis nusikaltimai įgauna vis naujas formas, tai globalėjančio pasaulio iššūkiai, kurie kelią grėsmę fundamentalioms žmogaus teisėms bei vertybėms.
Atsakomybę numatantys nacionaliniai teisės aktai
Tarptautiniai teisės aktai
Nuorodos
- Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos, pakeičianti Tarybos pamatinį sprendimą.
- Pagalbos nukentėjusiems ar galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis asmenims koordinavimo savivaldybėje pavyzdinis modelis.
- Prekybos žmonėmis aukų nustatymo, ikiteisminio tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo rekomendacijos (nuoroda).
- Nukentėjusio nuo prekybos žmonėmis identifikavimo kortelė.
- Nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis identifikavimo kriterijai.