Straipsniai - 2015

PO SKANDALO DĖL PARDUODAMŲ 14-MEČIŲ SPRENDŽIAMAS MOKYKLOS LIKIMAS ("DELFI.LT", 2015-01-20)

Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą, kurio auklėtinės galėjo būti išnaudojamos, perims Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), per mėnesį bus priimtas sprendimas dėl tolesnio įstaigos likimo, neatmetama galimybė jį likviduoti.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį tokius centrus kaip esantis Švėkšnoje pavadino valstybės gėda ir kritikavo institucijas, kad jos „stumdosi atsakomybę“ ir nesprendžia seniai žinomų problemų, žurnalistams sakė prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.
„Įvykiai Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, didėjantis patyčių aukų skaičius mokyklose apnuogino tikrąsias vaiko teisių apsaugos problemas. Atsakingos institucijos turi nustoti stumdyti atsakomybę, atsikratyti biurokratinio požiūrio ir imtis konkrečių veiksmų. Apie kiekvieną vaiką turi būti galvojama kaip apie savo”, – teigė D. Grybauskaitė.

„Prezidentės teigimu, paskutiniai įvykiai Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, taip pat ir didėjantis patyčių aukų skaičius mokyklose rodo, kad institucijos tik daugybė metų stumdosi atsakomybę, o įsisenėjusios problemos iš esmės nesprendžiamos“, – po įvairių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų pasitarimo Prezidentūroje sakė D.Ulbinaitė.
Ji sakė, kad per susitikimą antradienį prezidentė susidarė nuomonę, kad vienoje vietoje tokios koncentracijos tokių sudėtingų vaikų apskritai negali būti, nes neįmanoma užtikrinti jų priežiūros.
„Prezidentė mano, kad Švietimo ir mokslo ministerija, perėmusi iš savivaldybės savo žinion šią specialiąją mokyklą turėtų galvoti galbūt ir apie jos uždarymą ir likvidavimą“, – aiškino šalies vadovės patarėja D.Ulbinaitė, pažymėjusi, kad ir kitos Lietuvoje veikiančios panašios įstaigos turi būti išskaidytos į mažesnes – globojančias ne daugiau kaip dešimt vaikų.
Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus sakė, kad sprendimai dėl Švėkšnos specialiojo ugdymo centro ir kitų panašių įstaigų numatoma priimti per mėnesį.
„Švietimo ir mokslo ministerija artimiausiu metu perims šitą centrą savo žinion ir spręs klausimą dėl tolesnio jo likimo. Taip pat mes išgirdome irgi pasiūlymus kitus dėl kitų centrų ir apskritais apie maksimalaus vaikų skaičiaus nustatymą tokiose globos įstaigose. Šiuo pasiūlymus mes labai atidžiai išnagrinėsime ir artimiausiu metu – kaip mums duotas laikas – per vieną mėnesį priimsime sprendimus“, – žadėjo R.Vaitkus, nurodęs, kad ministerijai pavaldžios šešios specialiosios ugdymo įstaigos.
Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota peržiūrėti nemokamos profesionalios psichologinės pagalbos prieinamumą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – didinti finansavimą psichologinę pagalbą teikiančioms visuomeninėms organizacijoms. Policijai nurodyta daugiau dėmesio skirti globos įstaigoms, nors generalinis komisaras Linas Pernavas po susitikimo sakė, kad pareigūnai pradeda ikiteisminius tyrimus esant bent menkiausiam įtarimui, kad galėjo būti padarytas nusikaltimas.
„Policija vykdo ir prevencinę veiklą, bet mes turėtume suprasti, kad norint, jog nebūtų tokių problemų, apie kurias kalbame, reikėtų investuoti į šeimas, į globos namus, galbūt į pagalbos linijas, kažkokias kitas prevencines priemones. Policija – ne ta institucija, kuri yra pagrindinė, kad galėtų išspręsti  šias problemas“ , – sakė L.Pernavas.
Pasitarime dalyvavo švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus, socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė, Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, vaikų ir paauglių psichiatras, Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas Dainius Pūras, „Vaikų linijos” vadovas Robertas Povilaitis, „Jaunimo linijos” atstovė Aušra Pockevičiūtė, „Carito” atstovė Kristina Mišinienė, Vaiko teisių apsaugos kontrolierės įstaigos atstovė Evelina Žemaitytė ir Lietuvos moksleivių sąjungos atstovė Akvilė Burneikaitė.

 Publikuota 2015 m. sausio 20 d. http://www.delfi.lt