Nepaisant paskelbto karantino, prostitutės ir toliau aktyviai tęsia savo veiklą, praneša policija. Kaip rašoma pranešime, kilo „paslaugų“ kainos, o mėnesio pajamos gali siekti iki 30 tūkst. eurų. Tačiau Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė pabrėžia – tokius „verslus“ organizuoja ne moterys, o sutereniai. Pasak jos, išnaudojamos moterys baudžiamos, joms nesuteikiama pagalba, o toks persekiojimas pažeidžia žmogaus teises.
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai vasario 2 dieną vykdė prevencinę priemonę nustatyti asmenis, kurie verčiasi prostitucija bei atlygintinai naudojasi prostitucijos paslaugomis, rašoma policijos pranešime.
Lyginant situaciją su 2020-siais metais, matomas ženklus kainų už lytinės aistros patenkinimą pakilimas ‒ 1 val. nuo 100 iki 200 eurų, pernai vidutiniškai kaina siekė nuo 50 iki 100 eurų, rašoma pranešime.
Anot policijos, nepaisant paskelbto karantino, prostitutės ir toliau aktyviai tęsia savo veiklą. Policijos pranešime prostitutės vadinamos „plaštakėmis“.
Internetiniame tinklapyje www.skelbiu.lt sostinės policijos pareigūnai aptiko skelbimus, kuriuose moterys nurodydavo savo teikiamų paslaugų sąrašą bei kainas. Paskambinus, dažniausiai skambučiai apdorojami automatizuotu būdu, klientui išsiunčiama trumpoji SMS žinutė su teikiamų paslaugų sąrašu bei įkainiais.
Jei pasiūlymas klientą tenkina, jis trumpąja žinute turi patvirtinti atvykimą ir jam yra rezervuojamas atvykimo laikas. Pareigūnams susidarė įspūdis, kad paslaugų automatizavimas ir nulemia intymių paslaugų kainų augimą.
Per dieną pareigūnai nustatė keturias moteris, siūlančias intymaus pobūdžio paslaugas.
Kaip rašoma pranešime, viena moteris per dieną įkliuvo 2 kartus. Užėję į intymias paslaugas teikiančios moters namus, policijos pareigūnus nustebino prabangus būsto interjeras. Paklausus moters, kiek ji uždirba besiverčiant šia veikla, pastaroji atviravo, kad nors jai ir teko sustabdysi savo masažo ir grožio centro veiklą ir imtis jos savo namuose, papildant pikantiškomis paslaugomis, jos mėnesio pajamos siekia iki 30 tūkst. eurų.
Policija teigia, kad prostitucija užsiimančios moterys iš savo klientų nereikalauja dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę.
„Verslus“ organizuoja ne moterys, o sutereniai
Tačiau Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė portalui LRT.lt sako, kad šioje srityje turėtų būti vykdoma pagalbos, o ne baudimo politika.
„Šis pareigūnų pranešimas spaudai gerai atspindi, ką mes pasiekėme persekiodami asmenis prostitucijoje, kokį požiūrį suformavo baudimo, bet ne pagalbos politika. Nei daug, nei mažai – sekso pirkėjai pareigūnų lūpomis skundžiasi padidėjusiais įkainiais: „Pernai juk buvo pigiau!“, o moterys vadinamos „plaštakėmis“, dedančiomis „pikantiškus skelbimus“, nerūpi joms ir klientų saugumas“, – ironizuoja K. Mišinienė.
Ji kritikuoja ir tokias operacijas – reikėtų bausti ne šias moteris, o sutenerius.
„Nors su Policijos departamentu esame nemažai diskutavę dėl šių apgailėtinų „plaštakių operacijų“ niekinės naudos, panašu, kad komisariatuose ir toliau narsiai „kovojama“ su prostitucija – apsimetus sekso pirkėjais, užklupti parsiduodančias moteris, pafilmuoti jas, flirtuojančias su tik pareigas atliekančiais pareigūnais, išrašyti vieną kitą baudelę…
Ar šio pranešimo autoriai siekia mus įtikinti, kad moterys pačios organizuoja šiuos pelningus „verslus“, automatizuoja klientų paiešką? O juk dar taip neseniai tie patys pareigūnai dalinosi medžiaga apie įnirtingas sutenerių kovas Vilniaus mieste, apie pasidalintas teritorijas, žalojamas moteris“, – pabrėžia K. Mišinienė.
KOPŽI vadovė taip pat akcentuoja – prostitucija užsiimančių asmenų persekiojimas pažeidžia žmogaus teises, yra beprasmiškas. Ji priduria – pareigūnai neturėtų pamiršti, kad administracinėn atsakomybėn netraukiamas prostitucija vertęsis asmuo, kuris į prostituciją buvo įtrauktas būdamas materialiai, dėl tarnybos ar kitaip priklausomas arba įtrauktas į prostituciją panaudojant prievartą ar apgaulę.
„Gaila, kad visuomenė taip ir nepamatė, nesužinojo apie sekso pirkėjus, sunešusius tuos 30 tūkst. eurų „linksmajai plaštakei“ – palinkėčiau operacijų vykdytojams daugiau motyvacijos pilnai taikant Administracinių nusižengimų kodekso 487 str., o mūsų Seimo nariams – nedelsiant peržiūrėti žmogaus teises pažeidžiantį, beprasmišką asmenų prostitucijoje persekiojimą, viešą tyčiojimąsi iš jų“, – kalba K. Mišinienė.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Autorius: Domantė Platūkytė
Publikuota: 2021-02-05, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1336815/po-policijos-plastakiu-operacijos-specialistes-kritika-stebina-baudos-moterims-bet-ne-suteneriams-pasigenda-demesio-paslaugu-pirkejams