Prekyba žmonėmis užsiimantys „verslininkai“ veiklą plėtoja vis plačiau – ir ne tik užsienio šalyse, bet ir čia pat, Lietuvoje.
Keturiolika metų pagalbą prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms teikiantis Lietuvos „Caritas“ teigia, kad šių reiškinių mastai nė kiek nemažėja. Atvirkščiai, dabar toks laikas, kai be didelių pastangų galima nusipirkti ir moterų, ir vyrų, ir vaikų. Tereikia tik turėti pinigų.
Klientas nuošalyje
Lietuvos „Carito“ programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vadovė K. Mišinienė atkreipia dėmesį į vieną iš prostitucijai plisti įtakos turinčių priežasčių – klientų nebaudžiamumą.
„Yra draudžiamas sandoris, jame dalyvauja ir pardavėjas, ir pirkėjas, tad baudžiami turi būti abu. Realybėje iš trijų šimtų nubaustųjų už prostituciją ar prekybą žmonėmis didžioji dalis prostitutės ir sąvadautojai.
Pirkėjai, prostitučių klientai, nubaudžiami vos šeši septyni“, – stebisi K. Mišinienė.
Nors ir už prostituciją, ir už naudojimąsi prostitučių paslaugomis Lietuvos įstatymai šiuo metu numato administracinę atsakomybę, šių moterų klientus nubausti gana sudėtinga. Neužfiksavus pinigų perdavimo momento, pirkimo faktas neįrodomas, atsiranda daug galimybių išsisukinėti.
„Carito“ atstovės nuomone, Lietuva turėtų orientuotis į Švedijos modelį, – toje šalyje griežčiau persekiojami ir baudžiami klientai, o ne prostitutės. Tokį modelį įgyvendinti nėra lengva. Švedijoje buvo kilęs milžiniškas pasipriešinimas, tačiau sistemingai dirbant pasiekta akivaizdžių rezultatų.
Raudonųjų žibintų kvartale
Remdamasi įvairių šalių patirtimi K. Mišinienė sako, jog siekiant pažaboti prostituciją teigiamų rezultatų neduoda nei visiškas jos draudimas, nei legalizavimas.
Lenkijoje vykusios konferencijos metu kalbėjęs Amsterdamo – miesto, kuriame prostitucija legalizuota, meras pripažino, jog įsteigti raudonųjų žibintų kvartalą buvusi klaida. Dabar visa Europa čia važiuoja pirkti sekso, kartu čia persikėlė ir gausus kriminalinis pasaulis su narkotikais, smurtu.
Manantieji, jog legalizuota prostitucija galėtų papildyti valstybės iždą, klysta. K. Mišinienė pasakoja, kad ir Amsterdamo meras teigė, ir kiti šaltiniai skelbia, jog mokesčiai iš prostitucijos verslo beveik nemokami, pajamos slepiamos. Legalizavimas gali atnešti daugiau bėdos nei naudos.
„Carito“ atstovė teigia, jog yra sukurta daugybė mitų, vienas iš jų, kad prostitucija reikalinga vienišiems žmonėms. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad daugiau kaip pusė klientų turi šeimas, daugiau kaip 70 procentų –nuolatinius partnerius.
„Nebekalbame apie viešnamius kažkur Londone, jų užtenka ir Lietuvoje. Milijonai eurų sukasi tame versle, atėjo laikas mesti jam rimtą iššūkį“, – tvirtina K. Mišinienė.
Ji pabrėžė, kad Panevėžio prokurorai ir policijos pareigūnai bene geriausiai šalyje tvarkosi su šia problema – daug tokių nusikaltimų išaiškinama.
Sudėtingas tyrimas
Kaip teigia Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė, Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai baigė ikiteisminius tyrimus ir nagrinėti į teismus atidavė 16-a baudžiamųjų bylų dėl prekybos žmonėmis.
„Prekybos žmonėmis bylos – sudėtingos, ikiteisminis tyrimas neretai trunka ne vienerius metus. Dažniausiai tokiose bylose būna ne vienas, o keli ar net keliolika įtariamųjų, veikiančių organizuotoje ar bendrininkų grupėje, o nukentėjusieji – socialiai pažeidžiami asmenys“, – sako prokuratūros atstovė.
Su prekybos žmonėmis aukomis susiduriantieji žino, kad nuomonė, jog aukomis tampa tik jaunos merginos ir moterys, išvežtos į užsienį ir verčiamos užsiimti prostitucija, neteisinga.
Panevėžio apygardos prokurorai yra atidavę į teismą ne vieną bylą, kurioje prekybos žmonėmis aukomis yra tapę vyrai ar net nepilnamečiai jaunuoliai. Kai kurie jų nusikaltėlių buvo išvežti į užsienį ir verčiami vagiliauti parduotuvėse, padėti telefoniniams sukčiams, tapdavo vadinamosiomis „kojomis“, vykstančiomis paimti pinigų iš apgautų gyventojų.
Kartais įtariamiesiems pareiškiami įtarimai ne dėl prekybos žmonėmis, bet dėl išnaudojimo priverstiniam darbui. Tokiose bylose nukentėjusiuosius galima laikyti ir prekybos žmonėmis aukomis.
Baudžiamasis kodeksas už prekybą žmonėmis numato laisvės atėmimo bausmę nuo 2 iki 12 metų, o už straipsnyje numatytas nusikalstamas veikas – baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 8 metų.
Pasitikėjo drauge
Šių metų liepos mėnesį Panevėžio apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai atidavė teismui nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje keli vyrai kaltinami prekyba žmonėmis organizuotoje grupėje. Jie įtariami galbūt kėsinęsi išvežti į užsienį jauną moterį dirbti prostitute. Kai kurie iš jų kaltinami ir patys seksualiai pasinaudoję nedrįstančia pasipriešinti auka.
Į teisiamųjų suolą sės keturi kaltinamieji. Vienam iš jų pateikti kaltinimai pasinaudojus priverstinėmis paslaugomis, lytiškai santykiavus su nukentėjusiąja, o kiti trys kaltinami prekyba žmonėmis organizuotoje grupėje.
Kaltinamieji kitame Lietuvos rajone gyvenančią moterį atvežė į Panevėžį, apgyvendino viešbutyje ir planavo ją išgabenti į Airiją, kur ji būtų turėjusi verstis prostitucija. Įtariama, kad per tą laiką ji kelis kartus buvo priversta tenkinti kai kurių kaltinamųjų seksualinius įgeidžius.
Tokie įvykiai vyksta nuolat. Kaip teigia K. Mišinienė, „Caritas“ yra įkūręs pagalbos prekybos žmonėmis aukoms telefoną, kuriuo galima skambinti visą parą. Pasitaiko, kad nurodytu numeriu paskambinusios moterys verkdamos pasakoja pabėgusios nuo pagrobėjų ir dabar blaškosi nežinodamos nei kur eiti, nei į ką kreiptis pagalbos. Tokioms moterims patariama, ką daryti.
Ne kartą yra skambinusios iš sąvadautojų nagų Londone, kituose Europos miestuose pasprukusios moterys, keleto skambučių sulaukta ir iš Vilniaus. Iš atokių rajonų į sostinę atvežtos, seksualiai išnaudotos moterys pabėgusios sunkiai orientuojasi ir taip pat nežino, ką daryti.
Į prekiautojų žmonėmis tinklus pakliuvusių moterų istorijos pačios įvairiausios.
Šių metų kovo mėnesį Panevėžio apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl prekybos žmonėmis ir pelnymosi iš kito asmens prostitucijos. Tarp kaltinamąjį nuosprendį išgirdusių teisiamųjų – ir 21 metų Kupiškio rajono gyventoja, pati anksčiau pripažinta nukentėjusiąja panašioje byloje.
Minėtą kupiškėnę teismas pripažino kalta dėl prekybos žmonėmis organizuotoje grupėje ir pelnymosi iš kito asmens prostitucijos. Teisiamieji pasinaudojo nukentėjusiųjų pažeidžiamumu, sunkia finansine padėtimi, patiklumu. Ypač pasitikėta mergina, kurią nukentėjusiosios laikė savo drauge.
Trys merginos, dvi iš jų nepilnametės, buvo apgyvendintos viešbučiuose Panevėžyje. Joms buvo ieškoma klientų, o vėliau paimama dalis ar net visi pinigai. Teismas kaltinamajai skyrė 4,5 metų, o vyrams nuo 11 iki 5 metų laisvės atėmimo bausmes.
Laiku užkirto kelią
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovės Rasos Černauskaitės teigimu, policijos pareigūnai ne tik atlieka sudėtingus tyrimus, bet ir vykdo prevencinį darbą – prasidėjus mokslo metams vėl eis į mokyklas, jaunimui pasakos apie prekybos žmonėmis formas, pavojus, pagalbą nukentėjusiesiems.
Moksleiviai skatinami atsargiai rinktis draugus, prieš išvykstant dirbti į užsienį, įvertinti rizikos faktorius, nes dažnai, viliodami solidžiu darbo užmokesčiu svečioje šalyje, nusikaltėliai jaunas merginas įtraukia į pinkles.
Itin svar
bu kruopščiai patikrinti informaciją apie būsimus darbdavius ir įvertinti jų patik
imumą. Būtina sužinoti, ar darbas tikrai legalus, pasidomėti atsiliepimais apie įmonę, jos vykdomą veiklą.
Policijos pareigūnai dažniausiai būna tie, kurie pirmieji ištiesia pagalbos ranką prekybos žmonėmis, prostitucijos aukoms, – išvaduoja jas iš nusikaltėlių, pataria, kur kreiptis.
Šių metų pradžioje Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai itin greitai užkirto kelią prekybos žmonėmis sandoriui ir sulaikė keturis įtariamuosius. Gavę informacijos apie galimą prekybos žmonėmis sandorį, tikrino visas įmanomas versijas ir žaibiškai užkirto kelią merginos pardavimui.
Vitalija Jalianiauskienė
Publikuota 2015 m. rugsėjo 03 d. http://www. panbalsas.lt