Straipsniai - 2017

NUOTAKA NE SAVO NORU: PAŽADĖJO LEGALŲ DARBĄ, BET VERTĖ IŠTEKĖTI IR ĮKALINO RŪSYJE („WWW.DELFI.LT”, 2017-08-11)

Apgaule į Jungtinę Karalystę atviliota vos pilnametystės sulaukusi tauragiškė nė neįtarė, kad gražūs pažadai apie legalų darbą bare tėra akių dūmimas, o iš tiesų ji turėjo tapti pakistaniečio žmona. Tokius duomenims surinko tyrėjai ir pateikė teismui.

Jauną merginą prieš kelerius metus per „Facebook“ susirado tautietė Elena, kuri šiuo metu slapstosi nuo teisėsaugos. Moteris tuomet patikino, kad ieško jauno žmogaus legaliam darbui. Sunkus tauragiškės gyvenimas esą pasibaigtų – ji gautų darbą, galėtų padėti sunkiai besiverčiantiems artimiesiems, nebereikėtų galvoti, už ką gražiau apsirengti ar pavalgyti.

Tiesa, teismui perduotoje byloje minima visai kita moteris – Vita, kuri tris mėnesius dėl įtarimų, o vėliau – ir kaltinimų, praleido suimta. Jauną mamą Klaipėdos apygardos teismas tik po trijų mėnesių paleido pas mažametį vaiką. Tačiau jei surinkti duomenys apie nusikaltimą bus pagrįsti teisme – Vitai gresia ilgam pamiršti mažylio apkabinimą.
Bylos duomenimis, Elena ir Vita veikė kartu. Kaip teismui pateikė teisėsaugos surinktus duomenis prokuroras Ruslanas Ušinskas, moterys susitarė rasti jauną merginą, pakviesti ją į Jungtinę Karalystę, o tuomet įkalbėti tapti pakistaniečio žmona sudarius fiktyvią santuoką. Už tai merginai būtų sumokėta 2 tūkstančiai svarų sterlingų.
Elenos teisėsaugai nepavyksta surasti, o kaltinamai Vitai atstovaujantis advokatas Piotras Orlovas sako, kad tai apskritai kokia nors klaida, nes teismas jauną moterį suėmė tik remdamasis nukentėjusiosios parodymais. Esą jo ginamoji nukentėjusiosios nė nepažįsta.
Bylos duomenimis, Elena tauragiškei pažadėjo, kad bus apmokėtos kelionės išlaidos, o atvykus bus kur gyventi ir už tai iškart mokėti nereikės. Pinigus bilietui tauragiškė išties gavo, be to, nuvykusią į nepažįstamą šalį ją pasitiko darbą žadėjusios moterys. Tik tuomet viskas pakrypo kita linkme, nei buvo kalbėta.
Jauna tauragiškė, bylos duomenimis, darbo negavo, o jai buvo teigiama, kad legaliai įsidarbinti gali tik sudariusi santuoką, ir pasiūlė „pagalbą“ – fiktyviai ištekėti už pakistaniečio. Tauragiškei nebuvo atskleista, kad santuoka suteiktų leidimą čia gyventi visai ne jai, o vyrui iš Pakistano,
Kaip rašoma byloje, jauna moteris tapo pakistaniečio kaline. Net ir nesutikusi sudaryti fiktyvios santuokos mergina buvo atiduota pakistaniečiui. Šis nusprendė ją savaip „įkalbėti“ pasirašyti dokumentus ir įkalino rūsyje. Laimei, iš jos vyras pamiršo atimti telefoną.
Mergina sugebėjo prisišaukti pagalbą. Teisėsaugos išvaduota jauna moterimi ėmė rūpintis „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ darbuotojai, tačiau neslepia, kad karti patirtis tokiai jaunai įsirėžė labai stipriai. Vargu ar tos žaizdos išgydomos, mat mergina dar ir dabar jaučia pasekmes ir kol kas neskuba pasidalyti savo skaudžia istorija. O juk norėjo, kaip ir kiekvienas, darbo bei ramaus gyvenimo.
Vienintelei kaltinamajai Vitai atstovaujantis advokatas Piotras Orlovas sako netikintis šia istorija. Anot jo, moteris tiesiog atvyko aplankyti savo mamos gegužę, norėjo pasveikinti su Mamos diena. Teisėsauga ją sučiupo, atskyrė nuo artimųjų, tačiau, P. Orlovo įsitikinimu, moteris nieko bendra neturi su jai inkriminuojamu nusikaltimu.
„Gal tai kokia nors klaida. Gal nukentėjusioji neaiškiai apibūdino aplinkybes – daug neaiškumų šioje istorijoje. Mano ginamoji nekalta, jos iš viso nereikėjo suimti“, – sakė advokatas, kai atvyko į teismą, kur buvo svarstoma, ar pratęsti jaunos moters suėmimo terminą.
Teismas ją visgi paleido pas vaiką, nors gavo duomenų, kad moteris turi ryšių užsienyje. Ten gyvena jos draugas, tačiau santuokiniai ryšiai jų nesaisto. Teismas atsižvelgė į tai, kad jauna moteris turi kur gyventi Lietuvoje, čia jos artimiausi šeimos nariai. Tiesa, jai teks dėvėti apykoję – bus stebima teisėsaugos.
Byla jau perduota teismui, tačiau dar nepradėta nagrinėti. Teismas aiškinsis išsamiai, ar jaunai moteriai pareikšti kaltinimai yra pakankamai pagrįsti svariais įrodymais.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Autorius: Rita Gečiūnaitė