Straipsniai - 2022

Nuosprendis už prekybą žmonėmis pasivijo po daugiau nei 10 metų („www.skrastas.lt”, 2022-12-28)

Šiaulių apygardos teismo verdiktą išgirdo prekyba žmonėmis kaltintas Darius Mušinskas. Jis pripažintas kaltu. 50-metis vyras savo kaltę pripažino tik iš dalies, teigė neturėjęs tikslo pasipelnyti iš nusikalstamos veikos. Bylos duomenimis, D. Mušinskas, siekdamas, kad nukentėję asmenys būtų įtraukti į prostituciją ir būtų pelnomasi iš jų prostitucijos, veikdamas organizuota grupe su K. L., kurio atžvilgiu yra priimtas apkaltinamasis nuosprendis, ir dar vienu vyru, kuriam byla nutraukta jam mirus, iš anksto susitaręs su jais daryti labai sunkų nusikaltimą – verbuoti ir gabenti merginas dirbti prostitutėmis Airijoje bei pelnytis iš jų prostitucijos.

Kiekvienas iš kaltinamųjų atliko tam tikrą užduotį – pasinaudodami nukentėjusiųjų pažeidžiamumu – sunkia materialine padėtimi, lengvu protiniu atsilikimu, nebrandumu, naivumu, pasyvumu, nesugebėjimu aktyviai priešintis, melagingai žadant, kad jos materialiai bus aprūpintos, verbavo ir gabeno nukentėjusiąsias į svetimą šalį.

Kai 2011 metų pavasarį dvi merginos buvo įkalbėtos vykti į Airiją dirbti prostitutėmis, tada šioje šalyje gyvenusio D. Mušinsko bendrininkai paprašė, kad šis abiem merginoms nupirktų kelionės lėktuvu bilietus iš Rygos oro uosto į Dubliną. D. Mušinskas taip ir padarė.

Tų pačių metų balandžio 28-ąją Joniškio rajone, Kalvių kaime, automobilis, gabenantis užverbuotas merginas į Rygos oro uostą, buvo sustabdytas Lietuvos pasieniečių, taip užkertant kelią tolimesniems planuotiems nusikalstamiems veiksmams.

Šioje byloje 2013 metų liepą Šiaulių apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį K. L., už prekybą žmonėmis teismas jam paskyrė 4 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. D. Mušinskas tada nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpė. Vyras buvo sulaikytas praėjus daugiau nei 10 metų, iš Airijos į Lietuvą jis pargabentas 2021 metų lapkričio pabaigoje.

Teisme D. Mušinskas teigė nesiekęs jokio pelno, neturėjęs minčių dirbti sąvadautoju ir pelnytis iš prostitucijos. Jis esą tik padėjo K. L. prašymu, nes, anot jo, lietuvių bendruomenėje visi vieni kitiems padeda.

Pasak kaltinamojo, 2014 metais pirmą kartą išgirdęs, kad vyksta ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu – tada pas jį atvykę Airijos pareigūnai. Airijos pareigūnams sumelavęs, kad merginoms nupirkti bilietus paprašęs nežinomas asmuo. D. Mušinskas prisipažino ignoravęs iš Lietuvos gautą šaukimą, nes, jo žodžiais, Airijoje turėjo vaikus ir šeimą, iš baimės nevyko į Lietuvą, laukė, kol sueis senaties terminas.

Bylą nagrinėjant teisme vyras tikino, kad pažįstamo K. L. prašymu, dviem merginoms, norinčioms dirbti prostitutėmis, nupirkęs bilietus į Airiją, suradęs butą, turėjęs jas pasitikti, apgyvendinti ir nupirkti rūbų bei kosmetikos, tačiau nepripažino žinojęs apie merginų verbavimą dėl jų sunkios materialinės padėties ir sveikatos būklės, iš jų darbo prostitutėmis ketinęs gauti kokios nors finansinės naudos. Šiuos jo teiginius paneigė byloje esantys įrodymai.

Teismo įsitikinimu, baudžiamojoje byloje esantys duomenys patvirtino, jog D. Mušinskas ir nuteistasis K. L. gabeno nukentėjusiąsias į Airiją dirbti prostitutėmis, jas kontroliavo nuo išvykimo momento ir iš jų darbo siekė materialinės naudos. Tarp byloje esančių įrodymų – ir K. L. pokalbių telefonu Operatyvinės veiklos įstatymo nustatyta tvarka gauti duomenys.

Už padarytą nusikaltimą, įvertinęs kaltinamajam palankias aplinkybes, Šiaulių apygardos teismas D. Mušinskui paskyrė bausmę – laisvės atėmimą pusantrų metų. Nukentėjusiosioms iš jo priteista po 1 448 eurus neturtinei žalai atlyginti, Valstybės sienos apsaugos tarnybai už patirtas išlaidas dėl išduoto Europos arešto orderio įvykdymo – 2 306 eurus, VšĮ Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centrui už advokato atstovavimo patirtoms išlaidoms – 1 000 eurų.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-12-28, https://www.skrastas.lt/teisetvarka/nuosprendis-uz-prekyba-zmonemis-pasivijo-po-daugiau-nei-10-metu