Kasmet šalyje prekybos žmonėmis, prostitucijos, seksualinės prievartos aukomis tampa šimtai žmonių. Deja, šis skaudulys neaplenkia ir Šiaulių. Lietuvos Carito programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ Šiauliuose dirbančios teisinės pagalbos skyriaus koordinatorė Marytė Puidokienė ir socialinė darbuotoja Aistė Paliušytė deda daug pastangų tokiems žmonėms padėti. Nerimą koordinatorei kelia tai, kad nežiūrint teikiamos pagalbos, nukentėjusiųjų nuo įvairių prekybos žmonėmis formų asmenų daugėja. O viena iš pagrindinių to priežasčių – visuomenės požiūris įnukentėjusiuosius ir ekonominė šalies situacija, neleidžianti gyventi oriai.
Vykdo pašalpų apgavystę
M. Puidokienė pasakoja, kad didelė bėda ta, jog pastaruoju metu tenka susidurti su sąlygiškai naujomis prekybos žmonėmis formomis. Anot teisinės pagalbos skyriaus koordinatorės, paprastai pagrindiniai nusikaltimai yra tokie, kai nepilnamečiai ir suaugusieji vežami į užsienį atlikti įprastus nusikaltimus – vogti iš prekybos centrų, vykdyti ginkluotus specializuotų parduotuvių plėšimus, gabenti ir platinti narkotikus. Tačiau Šiauliuose yra užfiksuotas ir vienas iš naujesnių atvejų.
„Šiauliuose vyksta didžiulis nusikalstamos veiklos tyrimas. Tikslo šalis – Didžioji Britanija. Tai toks labiau sukčiavimo metodas, kai vyksta pašalpų apgavystė. Verbuojami pažeidžiami asmenys, šiuo atveju pilnamečiai, ir vežami į Angliją tam, kad užsiregistruotų Darbo biržose. Vieni organizuoti nusikaltėliai žmones verbuoja mūsų regione, pasiūlydami jiems Anglijoje užsidirbti kažkiek pinigų. Kitas šios nusikalstamos grupuotės narys šiuos žmones pasitinka tikslo šalyje ir nurodo, ką jie turi daryti, kaip registruotis Darbo biržoje ir panašiai. Po to tie asmenys, atidavę savo asmeninius duomenis grįžta atgal į Lietuvą, o nusikaltėliai sėkmingai naudojasi jų pinigais – Anglijoje paima bedarbio išmokas“, – apie naują žmonių išnaudojimo būdą kalbėjo M. Puidokienė.
Fiktyvios santuokos pinklės
Dar viena sąlygiškai nauja prekybos žmonėmis forma – fiktyvi išnaudotojiška santuoka. Tokių atvejų Šiaulių krašte, anot M. Puidokienės, buvo ne vienas. „Tokių atvejų buvo ir Šiaulių mieste, tačiau dėl jų nebuvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Šiaulių regione taip pat turėjome ne vieną tokį atvejį. Pagrindinės tikslo šalys – Didžioji Britanija, Airija. Kiek anksčiau man pačiai teko bendrauti su viena mergina, kuriai buvo siūlytas normalus darbas Airijoje, tačiau ji papuolė į fiktyvios santuokos pinkles“, – merginos istoriją prisiminė M. Puidokienė.
M. Puidokienė pažymėjo, kad Šiaulių krašte šalia visada egzistuojančio išnaudojimo prostitucijai šiuo metu labai stipriai veikia pavieniai ir organizuoti nusikaltėliai, išvežantys dažniausiai pažeidžiamus asmenis, tiek pilnamečius, tiek nepilnamečius, atlikti nusikaltimus į užsienį: „Tai – labai skaudi problema, nes kai prasideda ikiteisminiai tyrimai, teisminiai nagrinėjimai, pareigūnams labai sunku atskirti bendrininkavimą nuo išnaudojimo. Tad vėlgi čia susiduriame su tam tikrais iššūkiais.“
Ne visi priima pagalbą
Pasak M. Puidokienės, labai svarbu, kad iš 47 klientų, kurie per 2016 metus kreipėsi į Lietuvos Carito Šiaulių skyrių, 41 nukentėjusysis sutiko bendradarbiauti su teisėsauga.
„Reikia atsižvelgti į tai, kad labai didelė dalis nukentėjusiųjų yra nelinkę bendradarbiauti su policija, ir, apskritai, priimti bet kokią pagalbą. O to priežasčių yra labai daug. Viena iš jų – iki šiol prekybos žmonėmis problema nėra vienodai suvokiama visuomenėje. Dažnai nukentėjusieji yra laikomi kažkokiais netikėliais, nesugebančiais atsirinkti pasiūlymų ir panašiai. Visuomenė neatsižvelgia į tų žmonių pažeidžiamumą, į jų socialinę, ekonominę, psichologinę būklę“, – priežastis, kodėl kai kurie nukentėjusieji nesikreipia pagalbos, vardijo M. Puidokienė.
Nerimą, anot M. Puidokienės, kelia ir augantis nukentėjusiųjų skaičius, kuris turėtų mažėti: „Deja, nusikaltėliai nesnaudžia, išnaudoja kažkokias naujas landas įstatymuose, pasinaudoja skirtingomis įvairių šalių situacijomis, nes žmonės migruoja, važiuoja ieškoti darbų. Ne paslaptis, kad ekonominė situacija Lietuvoje negerėja. Tad mes stebime kiek daug žmonių, norėdami gyventi geriau, išvyksta į kitas šalis. Tiesiog tie žmonės ieško geresnio gyvenimo sau, savo vaikams,artimiesiems, nes iš socialinių išmokų pragyventi negali. Taigi tas prekybos žmonėmis aukų skaičius tikrai didėja, o ypatingai nepilnamečių.“
Šiauliuose nukentėjo 47 žmonės
2016 metais Lietuvos Carito programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ socialiniai darbuotojai Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės skyriuose suteikė pagalbą 273 prekybos žmonėmis, prostitucijos, seksualinės prievartos aukoms – neskaitant jų šeimos narių ir artimiausios aplinkos. Dirbta su 147 asmenimis, nukentėjusiais nuo įvairių prekybos žmonėmis formų ir 38 – nukentėjusiais nuo prostitucijos.
Šiaulietės specialistės per 2016-uosius metus dirbo su 47 asmenimis
„Vis dėlto norėčiau pabrėžti, kad dauguma mūsų klientų nukentėjo nuo prekybos žmonėmis. Tik po to seka prostitucijos aukos, mažesnė dalis patyrė seksualinę prievartą. Taip pat turėjome vieną atvejį, kai mažametė buvo išnaudota pornografijai“, – su kokiais klientais Šiauliuose teko dirbti pernai, atskleidė M. Puidokienė.
M. Puidokienė pažymėjo, kad didžiąja dalimi nukentėjusiųjų vis dar išlieka moterys, nors auga ir nukentėjusių vyrų skaičius, taip pat ir nepilnamečių. Praėjusiais metais programos Šiaulių skyrius dirbo su 28 moterimis ir 19 vyrų, tarp jų buvo 12 nepilnamečių.
Nori, kad miestas suvoktų problemą
M. Puidokienės teigimu, dirbant su įvairių prekybos žmonėmis formų ir prostitucijos aukomis, iššūkių tikrai netrūksta.
„Norėčiau pradėti turbūt nuo to, kad mūsų programos veiklas Šiaulių skyriuje dalinai remia Šiaulių savivaldybė. Tai – labai puiku ir tuo mes labai džiaugiamės. Tačiau Šiauliai turėdami patyrusius kriminalistus, prokurorus kategoriškai atsisako organizuoti tarpžinybinį bendradarbiavimą tarp Savivaldybės ir nevyriausybinės organizacijos, t. y. mūsų sektoriaus. O ši tarpžinybinė grupė leistų miestui sukurti reagavimo į krizinius atvejus, pagalbos teikimo nukentėjusiesiems ir jų tolimesnio palaikymo mechanizmą“, – aiškino teisinės pagalbos skyriaus koordinatorė.
Anot M. Puidokienės, norima, kad prekybos žmonėmis problema būtų plačiau suvokta mieste, nes tai nėra vien tik nevyriausybinės organizacijos rūpestis: „Valdininkės iš socialinių tarnybų mums aiškina, jog mes jų neįtikiname, kad Savivaldybei reikalinga bendra tarpžinybinė grupė. Tuomet mums kyla klausimas: ar čia mūsų darbas įtikinėti valdininkus? Juk jie gauna pirmines rekomendacijas ne iš mūsų, bet iš Vilniaus.“
M. Puidokienės minėtos tarpžinybinės grupės sėkmingai veikia ir duoda efektyvių rezultatų stabdant prekybos žmonėmis problemą didžiuosiuose Lietuvos miestuose. „Mus, šiauliečius, iki šiol labai jaudina, kodėl miesto socialinės ,vaiko teisių apsaugos tarnybos yra tik pasyvios stebėtojos. Manome, kad Savivaldybė turėtų ne tik dalinai remti tas mūsų veiklas, bet pirkti iš mūsų paslaugas, kaip tai daro kitose socialinėse srityse, ir jau nebedalinai finansuoti taip reikalingą teisinę pagalbą nukentėjusiesiems. Savivaldybė galėtų finansuoti psichologinę pagalbą, saugų prieglobstį. Pagaliau remti darbuotojų atlyginimus“, – kokios pagalbos norėtų sulaukti iš Šiaulių savivaldybės įvardijo M. Puidokienė
.
Padeda palaipsniui
Anot M. Puidokienės, programa „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vykdoma nuo 2001 metų ir yra nusistovėjusios keturios pagrindinės pagalbos kryptys: pagalba krizių atvejais, kompleksinė, įvairiapusė, psichosocialinė pagalba, teisminė pagalba asmenims, kurie nusprendžia bendradarbiauti su teisėsauga, ir palaikomoji pagalba, jau baigusiems programą: „Šalia to projektas taip pat vykdo intensyvią prevencinę, švietėjišką veiklą prekyba žmonėmis srityje. Žinoma, mūsų projekto esminis tikslas – teikti pagalbą žmonėmis, tapusiems šios nusikalstamos veiklos aukoms. Padedame ir vyrams, ir moterims, ir vaikams. Mūsų pagalba susideda iš kelių etapų. Pirmiausia nustatome būtiniausius nukentėjusiojo poreikius – kalbamės su nukentėjusiu žmogumi, analizuojame situaciją ir suteikiame tokią paramą, kurios reikia nedelsiant. Neatidėliotina pagalba gali būti ir medicininė, ir psichologinė, ir saugaus būsto, arba paprasčiausia parama maistu, apranga.
Suteikus tą būtinąją pagalbą, kitas tikslas – nukentėjusiajam padėti integruotis į visuomenę, kad jis joje galėtų gyventi savarankiškai. Taip pat žmogui nusprendus liudyti prieš sutenerius, prievartautojus ar prekeivius žmonėmis, mūsų pareiga surasti jam advokatą. Dar padedame susitvarkyti dokumentus, užsiregistruoti Darbo biržoje, vėliau įsidarbinti, įgyti profesiją jei jos neturi. Tiesiog darome viską, kad nukentėjusysis atsigautų psichologiškai ir susigrąžintų tą prarastą orumą“, – kokią pagalbą suteikia nukentėjusiesiems vardijo M. Puidokienė.
Nukentėję žmonės nelinkę pagalbos kreiptis į savivaldybes, seniūnijas gali skambinti visą parą veikiančiu SOS pagalbos numeriu (8 679 61 617). M. Puidokienė užtikrino, kad paskambinus šiuo numeriu bus suteikta visa reikiama pagalba ir pilnai išlaikytas konfidencialumas.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Autorius: Ieva Liubšytė
Publikuota: 2017m. Sausio 14d., Šiaulių laikraštis „Šiaulių naujienos”,