Straipsniai - 2015

NEPILNAMETĘ BĖGLĘ LONDONE PASIVIJO NERIMAS DĖL JOS LIKIMO ("LRYTAS.LT", 2015-02-20)

„Vien nerimo kelti bylą neužtenka“, – Kupiškio kriminalistų vadovas Darius Totoris neskuba pulti ieškoti 17-metės kraštietės, kuri atsidūrė Londone ir įsikūrė bute, iš kurio anksčiau pabėgo 11-metė, versta masažuoti vyrus. 

Anglijos spauda neseniai plačiai aprašė 11-metės lietuvės, kuri buvo rasta mieganti gatvėje, istoriją. Mergaitė valkatavo, pabėgusi iš savo motinos namų. Ji pasakojo, kad mama vertusi ją avėti aukštakulnius ir masažuoti vyrus. Dabar vienuolikmetė jau grąžinta į Lietuvą, tačiau šioje mįslingoje istorijoje – naujas posūkis.

Spruko gavusi pasą
„Mamyte, mes jau Anglijoje. Viskas tvarkoje“ – lyg niekur nieko pareiškė motinai telefonu septyniolikmetė Karina (jos ir kitų nepilnamečių vardai pakeisti – Red.) Vos tik išsiėmusi pasą ji spruko į Angliją su vyresniąja seserimi. Europos Sąjungos sienos atviros, todėl niekas nepastebėjo, kad paauglė neturi tėvų sutikimo vykti į užsienį.
„Tu nesirūpink, viskas gerai“. Tai tipiška frazė, kuria prostitucijos aukos bando guosti savo artimuosius. Gal pati mergaitė ir laiminga išstriksėjo, bet ji nesuvokia, ką daro“, – Lietuvos „Caritas“ darbuotoja Kristina Mišinienė įsitikinusi, kad situacija grėsminga.
Jai ypač neramu, kad 17-metė savo motina pareiškė Londone esanti tame pačiame bute, iš kurio jau pabėgo viena išnaudota nepilnametė. Kadangi Lietuvos policija nenori pradėti tyrimo, K.Mišinienė pati pasiryžusi narplioti šią istoriją. Ji jau susisiekė su Londono policija.
Bute glaudžiasi aštuoniese
Kartu su K.Mišiniene vykstame į 17-metės namus Kupiškyje. Tai – troba, kurią daugiavaikė šeima dalijasi su kaimynais. Dabar dviejuose kambarėliuose ir koridorių primenančioje virtuvėje gyvena aštuoniese – 41-erių Daiva, jos sugyventinis ir šeši jų vaikai. Jauniausiam – treji, vyriausiajai – vienuolika.
„Bijau, kad kokia nelaimė neatsitiktų. Juk aš nenuvažiuosiu į Londoną ir neparsivešiu dukters. Nežinau, ką ji ten veikia“, – moteris pripažino netikinti, kad vyresnioji duktė apsaugos jaunesniąją.
Į Londoną su Karina išvykusi 22-ejų Gita anksčiau pagimdė vieną vaiką ir laukiasi antrojo. Vyro, su kuriuo jos duktė gyvena, motina nepažįsta. Kupiškėnė tik žino – jis yra tos pačios skandalingos reputacijos moters, nuo kurios į Londono gatvę pabėgo 11-metė duktė, sūnus. Tad abi seserys ir apsistojo jos bute.
Anksčiau šalo ir badavo
Išplėtusi akis mūsų pokalbį stebėjo dešimtmetė mergaitė. Labai rimtu žvilgsniu – taip žvelgia jau brandžios moterys. Ji girdėjo kiekvieną mamos žodį, kiekvieną mano klausimą. Kai jau vėliau paklausiau, ar pasiilgo sesers Karinos, nedrąsiai nuleidusi akis pratarė: „Pasiilgau“. Aplink zujo mažyliai. Jie karstėsi ant virtuvės spintelių, prašė mamos išleisti į lauką.
Kol vaikai dar maži, ankštais namais jie nesiskundžia. Erdvė maža, bet prikūrenta krosnis ją prišildo taip, kad nešalta net su lengvais marškinėliais. Kai taip šilta, miegamajame ant virvės džiūstantys skalbiniai greitai tampa sausi.  „Dabar jau neblogai gyvename. Anksčiau ir šalome, ir badavome“, – Daiva tvirtino norėjusi gausios šeimos, nes kitaip gyvenimas neturėtų prasmės.
Auga kiekvienas sau
Moterį žeidžia aplinkinių replikos, kad sugyventiniams vaikų reikėjo tik dėl valstybės mokamų pašalpų. Ji džiaugėsi, kad šeimą lankanti socialinė darbuotoja jai noriai padeda.
„Švarūs patalėliai, grindys plaunamos. Negaliu šiai mamai jokios didelės nuodėmės prikišti“, – taip apie šią šeimą kalbėjo Kupiškio socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Balkevičienė. – Tačiau nėra nustatytų taisyklių, nėra priimtų vertybių, nėra pasiskirstymo, kas ką turi daryti. Juk vaiką reikia ugdyti, skirti jam pareigas.“
Tačiau paklausta, ar iš tų namų reikėtų paimti vaikus, darbuotoja užtikrintai ištarė: „Jokiu būdu“.
Pabėgdavo ir grįždavo Nesunku įsivaizduoti, kad paauglę Kariną gyvenimas ankštoje troboje slėgė. Gal tai ir buvo viena priežasčių, kodėl ji nuolat bėgdavo iš namų. Paauglė dusyk buvo apgyvendinta socializacijos centre „Saulutė“ Kaune. Mokytojai ją gyrė kaip labai gabią – šokančią, dainuojančią, rengiančią madų šou.
Kai dukra grįžo antrąjį kartą, motina jau turėjo vilties, kad ji pasikeitė. Karina tvarkė namus, šiltai bendravo su jaunesniais broliais ir seserimis.
Staiga prireikė dokumento
Prieš Naujuosius metus duktė motinai pareiškė, kad nori gauti pasą. Nors jai jau buvo beveik septyniolika, dokumento ji dar neturėjo. Pasą gavo skubos tvarka. Užmokėjo jos sesuo. Tada Karina paprašė, kad mama leistų jai pas seserį Gitą sutikti Naujuosius metus.
„Kodėl neleisti, jeigu važiuoja pas seserį? Susitarėme, kad sausio 2-ąją ji grįš, – pasakojo motina, – Parašiau jai žinutę, ką veikia — neatsakė.
Skambinu – man nesuprantama kalba telefonas kažką šneka. Pasidarė keista. Nulėkiau automobiliu pas Karinos seserį – jų abiejų nebėra, jau pėdos ataušusios“. Daiva susirinko likusius dukters drabužius ir grįžo namo.
Skambutis – iš Londono
Tik sausio 5-ąją ji sulaukė Karinos skambučio. Tada ir išgirdo: „Mamyte, mes jau Anglijoje. Viskas tvarkoje“.
Karina dar papasakojo, kad važiavo mikroautobusu, jų dokumentus patikrino pareigūnai. Ji žadėjo Londone lankyti mokyklą, sakė taupysianti pinigus, kad turėtų bilietui namo.
Sesuo Gita ketino ieškoti darbo – anksčiau ji metus Anglijoje dirbo sausainių fabrike.
Išvykti – ne nusikaltimas
Apie dingusią dukterį moteris iškart pranešė policijai. Tačiau kai ji pasakė sulaukusi Karinos skambučio iš Anglijos, pareigūnai atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.
„Sako, juk žinai, kur ji yra, pavalkataus savaitę, dvi ir sugrįš. Ką aš galiu padaryti? Atsisėdu, viena paraudu ir einu toliau“, – dejavo Karinos motina.
„Ji nedingusi“, – įsitikinęs Kupiškio kriminalinės policijos viršininkas D.Totoris. – Mes atsisakėme pradėti ikiteisminį tyrimą. Motina taip pat prašė nepradėti tyrimo. Bet paskui vaiko teisių gynėjai mus apskundė prokuratūrai. Tačiau prokuratūra taip pat nusprendė, kad nėra jokių nusikalstamos veikos požymių, nes nebuvo neteisėtai atimta žmogaus laisvė, nebuvo žmogaus pagrobimo požymių, pardavimo ar pirkimo“.
D.Totoris pripažino, kad nepilnametės išvykimas į užsienį be notaro patvirtinto tėvų leidimo yra įstatymo pažeidimas: „Bet dabar sienos atviros, važiavo ir išvažiavo. Tai ar čia nusikaltimas, kad ji išvažiavo su vyresniąja pilnamete seserimi?“
Ar turėtų kištis policija?
D.Totoris abejojo, ar motina iš tiesų nežinojo apie dukters išvykimą: „Juk ji pasą gavo skubos tvarka. Aš pats kalbėjau su Migracijos skyriaus vedėja ir paprašiau, kad atkreiptų į tai dėmesį. Net vaiko teisių gynėjai buvo įspėti, kad Karina gali bandyti išvažiuoti į užsienį. Juk ji buvo linkusi bėgti, jau šešis kartus dėl jos dingimo buvo skelbta paieška. Jei motina būtų norėjusi, galėjo kartu ateiti su mergaite paso ir iškart jį paimti“.
D.Totorio manymu, situaciją galėtų išspręsti Lietuvos ir Didžiosios Britanijos vaiko teisių tarnybos: „Kadangi yra žinoma mergaitės sesers buvimo vieta, prokuratūra pasiūlė susisiekti su Didžiosios Britanijos vaiko teisių apsaugos tarnyba. Ar tikrai čia reikia policijos. Juk kaip tą 11-metė mergaitę parsivežė? Ar reikėjo policijos? Nereikėjo“.
Leisti išvežti nepilnametį gali tik tėvai
Nijolė Urbonavičienė, Kupiškio vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja:
„Stengiamės įvairiais būdais sugrąžinti Kariną į Lietuvą, bet mūsų skyrius veikia tik savo rajone, todėl mes kreipėmės į Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybą, taip pat turime sudarę bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos „Caritas“ organizacija. Taip įvairiais keliais bandome tą merginą susigrąžinti į Lietuvą. Noriu atkreipti dėnesį į tai, kad joks šeimos narys, net sesuo, negali išsivežti nepilnamečio į užsienį tėvams nežinant, nes pagal įstatymus jie yra atsakingi už vaikus. Be to, nežinoma nepilnametės gyvenamoji vieta. Nepavyksta susisiekti nurodytais telefono numeriais. Motinai dukterys skambina vis kitais numeriais. Nežinia iš ko jos gyvena, kuo verčiasi. Štai todėl, mano manymu, policija ir turėtų pradėti ikiteisminį tyrimą“. 

Ginta Gaivenytė 

Publikuota 2015 m. vasario 20 d. http://www.lrytas.lt