Sulaukus šešiolikos – metai išnaudojimo prostitucijai ir prievarta, vėliau – kelionė iki Lietuvos ir beveik metai, praleisti migrantų apgyvendinimo stovykloje. Tokia istorija interviu portalui LRT.lt dalijasi šiuo metu Medininkų stovykloje gyvenantis migrantas iš Nigerijos Wonderis.
Prie užsieniečių apgyvendinimo stovyklos Medininkuose pasitinka VSAT pareigūnas, jis nurodo palaukti šalimais esančiame nedideliame moduliniame namelyje. Jame – kelios kėdės, suolas, stalas. Po kurio laiko pareigūnas grįžta su Wonderiu ir, užrakinęs namelį, palieka mus pasikalbėti.
Įėjęs į namelį Wonderis iškart atsisėda priešais mane. Pastebiu, kad jis nenustoja drebėti. Paklaustas, ar gerai jaučiasi, atsako, kad šalta, tačiau, pradėjusi pokalbį, suprantu – prisiminti skaudžius įvykius yra labai sunku. Wonderis kalba nedrąsiai, kartais jam reikia daugiau patylėti ir giliau įkvėpti. Paskui pasakojimą iš lėto tęsia toliau, tačiau balsas nuolat dreba.
Prekeivė žmonėmis įtraukė į prostituciją
Iš Nigerijos atvykęs Wonderis pasakoja, kad gyvenimas gimtojoje šalyje buvo sklandus iki tėčio netekties 2015 metais. Paskui viskas pasikeitė.
„Mano tėtis priklausė politinei partijai, jis buvo nunuodytas savo oponentų. Likau aš, mano jaunesnioji sesuo ir mama. Iki mirties tėtis buvo atsakingas už mūsų šeimą, jis rūpinosi mumis finansiškai, o po jo mirties mūsų gyvenimas nebebuvo geras.
Tada buvau berniukas, bandžiau rūpintis savo šeima, užtikrinti, kad šeimos nariams viskas būtų gerai. Bandžiau ieškotis darbo, tačiau mano šalyje sudėtinga pragyventi. Ieškant darbo praėjo dienos, savaitės, mėnesiai…“ – pasakojimą pradeda Wonderis.
Gavus vieną darbo pasiūlymą, jo gyvenimas pasikeitė dar kartą. Viena moteris Wonderiui pasiūlė susitikti darbo pokalbio – tiesa, koks bus darbas, nepasakė, tačiau Wonderis pažymi, kad tada jis buvo pasiryžęs pasirūpinti savo šeima, tad plačiau apie darbą neklausinėjo. Taip prekeivė žmonėmis tuomet šešiolikametį berniuką įtraukė į prostituciją.
„Ji davė vyro kontaktus, su juo turėjau susitikti. (…) Dariau tai, ko iki tol nebuvau daręs. (…) Esu krikščionis, tad tai daryti yra prieš mano religiją, (…) bet moteris man grasino, kad, jei sustosiu, ji mane nužudys“, – sako Wonderis.
Jis nedrąsiai dalijasi, kad klientai su lygintuvu yra nudeginę jam koją, kitaip sužeidę.
„Buvau išsigandęs, kad, jei bandysiu pabėgti ar bandysiu nutraukti darbą, ji mane nužudys“, – priduria Wonderis.
„Nežinojau, kad būti gėjumi mano šalyje neleidžiama“
Apie patirtą išnaudojimą savo šeimai jis neprasitarė. „Grįžau namo, bet niekada nepasakojau savo mamai apie tai, ką patyriau, nes bijojau, kad, jei moteris sužinos, man kils pavojus. Po dviejų dienų ji vėl man paskambino ir aš grįžau atgal. Tai tęsėsi toliau – susitikimai su vyrais“, – sako jis.
Wonderis taip pat baiminosi šeimos reakcijos ir institucijų požiūrio – LGBT santykiai Nigerijoje yra nelegalūs ir baudžiami. „Niekada nežinojau, kad būti gėjumi mano šalyje neleidžiama“, – priduria migrantas iš Nigerijos.
Mama ir sesuo iki šiol nežino, kas jam nutiko tėvynėje, vaikinas prisipažįsta: „Jos nebūtų manimi patenkintos. Esu iš krikščioniškos šeimos, tai, kas nutiko, prieštarauja mūsų religijai, todėl jos nebūtų patenkintos.“
Tada Wonderiui buvo 16 metų. Prostitucijai jį išnaudojo vienus metus, paskui jis paliko šalį.
Kaip pasakoja Wonderis, jam būnant Nigerijoje buvo vykdomas tyrimas, buvo apklaustas ir jis. Vaikinas turėjo dar kartą susitikti su tyrėjais, tačiau jį pardavinėjusi moteris liepė išvykti iš šalies ir padėjo tai padaryti, kadangi, kaip mano migrantas, nenorėjo, kad jis atskleistų jos paslaptis.
Jis teigia tuomet nežinojęs, kad vyks į Europą, sutenerė nuvežė jį į oro uostą ir nupirko lėktuvo bilietą. Iš pradžių Wonderis keliavo į Turkiją, iš Turkijos – į Baltarusiją, paskui – į Lietuvą.
„Niekada nežinojau, kad vykstu į Europą“, – sako jis.
Pasienyje sutikęs pareigūnus, apsidžiaugė
Atvykęs į Baltarusiją, Wonderis sutiko moterį, ji prisistatė esanti jo agentė ir pasiūlė užrašyti į kalbų mokyklą, paėmė pasą ir apgyvendino svečių namuose. Čia buvo ir kitų migrantų iš skirtingų valstybių.
Draugo telefone Wonderis perskaitė naujienas ir pamatė vaizdo įrašus, kad žmonės iš Baltarusijos į Lietuvą vyksta ieškoti geresnio gyvenimo, pasakoja jis.
„Nežinojau skirtumo tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos“, – priduria Wonderis.
Jis teigia naudodamasis žemėlapiu nukeliavęs iki pasienio, o ten jį sulaikė Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai.
„Jie pasakė man kai ką, ko aš nepamiršiu: tu esi saugus, pasirūpinsime tavimi. Dėl to netgi šiek tiek apsidžiaugiau. Nežinojau, kad jie mane atveš į tokią teritoriją kaip ši. Čia esu daugiau kaip 11 mėnesių. Niekada to nesitikėjau. Tikiuosi, kad kada nors ateis geresnės dienos“, – viliasi Wonderis.
Galimybės grįžti į Nigeriją nemato
Jis atvirauja – gyventi migrantų apgyvendinimo stovykloje nėra lengva, tačiau jis jaučiasi dėkingas ir tikisi, kad vėliau galės palikti stovyklą.
„Vienintelė problema, su kuria susiduriu, – mes negalime išeiti už stovyklos ribų, negalime daryti to, ką norėtume“, – atskleidžia jis.
Wonderis sako, kad artimiausiu metu jis negalėtų sugrįžti į Nigeriją: „Šiuo metu nėra tokios galimybės. Man ten dar nėra saugu. Yra dalykų, kurių aš bijau. Visų pirma, mano šeima nebūtų laiminga, nes aš padariau tai, ką padariau. Antra, moteris man liepė išvykti, sakė, kad nebenori manęs matyti, kad, jei sugrįšiu, man kas nors atsitiks.“
Migrantas pasakoja, kad šiuo metu būdamas Lietuvoje jaučiasi saugus, o stovykloje turi draugų, kurie pasidalija maistu, vieni kitiems padeda. Vis dėlto slegia nežinomybė ir rutina.
„Tiesiog būname lovoje, miegame, miegame, miegame. Jei turi galimybę miegoti. Dauguma negali miegoti – kartais mintys nepalieka“, – sako Wonderis.
Mišinienė: šis gabus jaunuolis egzistuoja kaip pamirštas migracijos produktas
Šiandien šiam vaikinui didžiausias galvos skausmas yra savo teisinės padėties nežinojimas, pažymi Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė Kristina Mišinienė.
„Prieš aštuonis mėnesius prabėgomis matytas valstybės skirtas advokatas, vienu apsilankymu prisistatęs vos ne šimtui jo atstovaujamų migrantų, šiandien yra nepasiekiamas. Wonderis nežino, ar jis ką nors iš viso yra padaręs dėl jo.
Skundas lyg surašytas, bet nesitarus, matyt, šis advokatas dirba su trafaretais – įrašyk tik teisingai pavardę ir siųsk teismui. Taip kabėdamas tarp žemės ir dangaus Wonderis negauna nė cento pašalpos, savų lėšų jis taip pat neturi“, – LRT.lt sako K. Mišinienė.
Ji priduria: „Pamename Wonderio nuotaikas jam patekus į stovyklą – „aš gyvas, kas bebūtų, man pavyko, ačiū, kad esu jūsų šalies prieglobstyje“. Šiandien šis gabus, puikus jaunuolis egzistuoja kaip pamirštas migracijos produktas – gerai, kad nelenda į akis, netrukdo, mes turime tiek daug rūpesčių ir be jo.“
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Publikuota: 2022-05-18, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1696666/migranto-wonderio-istorija-nigerijoje-politiniu-oponentu-nunuodytas-tetis-isnaudojimas-prostitucijai-ir-paslaptys-nuo-seimos