Straipsniai - 2022

Marijampolėje – tyrimas dėl moterų iš Ukrainos išnaudojimo: atskleidė, kaip „agentūra“ jų ieško („www.lrytas.lt”, 2022-04-05 )

Kai kuriems Suvalkijos sostinė buvo tik tarpinė stotelė, – užsiregistravo, pailsėjo ir išvyko į kitus miestus. Per pastarąsias kelias dienas į registracijos centrą neatvyko nei vienas pabėgėlis. Marijampolės regione pasilikusios ukrainietės pradėjo ieškoti darbo ir, pabėgėlių centro savanorių teigimu, neišvengė nemalonios patirties.

Vienoje iš Marijampolės įmonių įdarbintos ukrainietės gauna tik 300 eurų atlyginimą. Iš jų darbe reikalaujama daugiau nei iš lietuvių. Vienai ukrainietei įdarbinimo agentūra pasiūlė darbą Utenoje, tačiau iš Marijampolės į kitą Lietuvos kraštą nuvykusi moteris negavo jokio darbo.

Tokią informaciją Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), policijos pareigūnams bei Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centrui perdavė viena Marijampolės pabėgėlių registravimo centro savanorė.

„Į mūsų centro SOS pagalbos numerį paskambinusi moteris pasakojo, jog kurį laiką savanoriauja Marijampolės pabėgėlių centre.

Ją sukrėtė vienos iš įdarbinimo agentūrų darbuotojo lankymasis centre, ieškant pigios darbo jėgos.

Ukrainiečiai pasakojo, jog ši agentūra jau Lenkijos pasienyje ieško sau klientų. Kai kurie susimokėjo zlotais už „labai gerą“ darbą Lietuvoje.

Buvo atvejis, kai tiesiai iš karo zonos atvykusi moteris buvo išsiųsta į Uteną neva į darbą, kur jos laukia išskėstomis rankomis.

Tačiau kai moteris nuvyko, nieko nerado, net tokio pastato.

Šios agentūros darbuotojas siūlo pabėgėliams puikią perspektyvą vienoje įmonėje, kurioje reikės dirbti 12 val. per dieną, 6 dienas per savaitę už 300 eurų“, – teigė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu darbuotojos.

Marijampolės pabėgėlių registravimo centro darbą koordinuojantis Marijampolės apskrities policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Raimundas Antanavičius teigė, jog jam savanorės papasakojo savo nuogąstavimus: „Buvo požymių, jog ukrainietės gali būti išnaudojamos dėl darbo sąlygų. Ar tai pasitvirtins, paaiškės po tyrimo“.

Darbo inspekcijos pareigūnai pradėjo tyrimą ir, kol jis nebaigtas, įmonės, kuria skundžiamasi, neviešina.

„Mums buvo pranešta, jog per ilgas darbo grafikas, nemokama už darbą naktinėje pamainoje, atlyginimas tik 300 eurų. Buvo kalbama apie tris moteris. Kol kas nežinome, ar jos ten dirba, ar ne. Gal sužinojo apie sąlygas ir neįsidarbino. Viskas paaiškės, tyrimas dar tik pradėtas.

Jei nustatysime, jog buvo pažeistas Darbo kodeksas, įmonė bus baudžiama.

Šioje įmonėje dirba daug vietinių, tačiau iki šiol jie mums nesiskundė“, – teigė Marijampolės darbo inspekcijos atstovai.

Ar iš tiesų ukrainietės buvo skriaudžiamos, ar nemalonią situaciją sukėlė apmaudus nesusipratimas, nesusikalbėjimas, paaiškės po tyrimo.

Įmonė, kurią dabar dėl skundo tikrina darbo inspekcija, sutiko pakomentuoti reiškiamas pretenzijas.

„Šiuo metu gamybos padaliniuose dirba 14 ukrainiečių. Jiems ir lietuviams užtikrinamos vienodos darbo sąlygos, įkaitant darbo apmokėjimą, darbo ir poilsio laiką, nediskriminavimą ar darbuotojų saugos ir sveikatos taisykles.

Visiems darbuotojams nustatytas ir mokamas darbo užmokestis ne mažesnis nei nustato darbo santykiams taikomi įstatymai, patvirtinta darbo apmokėjimo sistema bei šalių sudaryta darbo sutartis.

Šiai dienai, nors turime pakankamai darbuotojų, esame atviri ir laukiame besikreipiančių motyvuotų ir iniciatyvių kandidatų.

Visuomet išklausome, kokį išsilavinimą bei patirtį turi asmuo ir, esant galimybei, pasiūlome jo kompetencijas atitinkančias pareigas“, – portalui lrytas.lt raštu atsakė įmonės atstovai.

Jie akcentavo, jog įmonėje mokamas ne mažesnis nei teisės aktuose nustatytas darbo užmokestis: „Kaip pavyzdys, – nekvalifikuotiems gamybos darbuotojams mokamas nuo 600 iki 800 eurų užmokestis į rankas.

Tuo pačiu pažymime, kad mums nepriimtina, jog viešai skleidžiama tokio pobūdžio niekuo nepgrįsta ir neteisinga informacija apie įdarbinimo santykius“.

Įmonės atstovai pakomentavo ir skundą dėl esą per ilgų darbo valandų – nuo 7 val. iki 19 val.

„Į šias valandas patenka ir pietų pertrauka, kuri neįskaičiuojama į darbo laiką, taip pat darbuotojams suteikiamos papildomos poilsio pertraukos.

Gamybos darbuotojų darbo laikas organizuojamas pagal suminę darbo laiko apskaitą, kai viso apskaitinio laikotarpio darbo laiko norma įvykdoma per apskaitinį laikotarpį.

Organizuodami darbą laikomės maksimaliojo darbo laiko ir minimaliojo poilsio laiko reikalavimų“, – patikslino įmonės atstovai.

Šios įmonės darbuotojas, kurio pamaina yra nuo 7 val. iki 19 val., dvi dienas dirba, dvi turi laisvas. Darbo inspekcijos darbuotojai teigė, jog iš kitose įmonėse dirbančių ukrainiečių skundų negavo.

Šiomis dienomis Užimtumo tarnybos Marijampolės skyriuje registruota per 100 karo pabėgėlių.

Moterys tikisi įsidarbinti mokytojomis, buhalterėmis, slaugytojomis, tačiau dėl kalbos barjero sutinka dirbti ir mažesnės kvalifikacijos darbus.

Ukrainietės jau įsiliejo į bendrovių „Juodeliai“, „Kirvilė“, „ICECO žuvis“, „ICECO ledai“, slaugos bei globos namų kolektyvus.

„Jaučiame savo, kaip verslo, atsakomybę padėti ukrainiečiams.

Pirmiausia sustabdėme savo produkcijos eksportą į Rusiją bei Baltarusiją, – pasakojo bendrovės „Mantinga Group“ personalo direktorė Nijolė Daukšienė. – Karo pabėgėlius bei nukentėjusią šalį remiame ir maisto produktais, ir įvairiomis formomis finansiškai.

Įmonės darbuotojams suteikiame laisvadienį savanoriauti, kartu su jais renkame paramą daiktais.

Šiuo metu esame įdarbinę 13 ukrainiečių, iš kurių 9 atvyko į Lietuvą dėl karo. Tai – gamybos operatoriai, fasuotojai, krovėjai.

Artimiausiu metu pradės dirbti dar trys ukrainiečiai.

Pabėgėliams mokame tokius pačius atlyginimus, kaip ir jų kolegoms pagal pareigybes.

Mes, turėdami padalinį Ukrainoje, nuolat bendraujame su ten gyvenančiais kolegomis, suteikiame galimybę atvykti ir dirbti iš Lietuvos, pasirūpiname apgyvendinimu ir kitokia pagalba“.

 

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-04-05, https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2022/04/05/news/marijampoleje-tyrimas-del-moteru-is-ukrainos-isnaudojimo-atskleide-kaip-agentura-ju-iesko-22963702