Straipsniai - 2016

Diskutuota apie prekybos žmonėmis mastą ir priemones tai stabdyti („www.joniskis.lt”, 2016-10-19)

Spalio 19 d. Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre Joniškio rajono savivaldybė kartu su Lietuvos Caritu, Amerikos ambasada Vilniuje pakvietė į forumą-diskusiją „Naujų prekybos žmonėmis formų problematika ir tarpžinybinis bendradarbiavimas Joniškio rajone“.

Joniškio rajono savivaldybė, įgyvendindama Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės 2015–2017 metų programą, taip pat įgyvendina priemones, skirtas skatinti gyventojus, kad jie neliktų abejingi priverstiniam žmonių išnaudojimui – vienam svarbiausių žmogaus teisių pažeidimui.

Caritas atstovės kalbėjo, kad daug metų jų organizacija kovoja su šia nūdienos problema, padeda nukentėjusiems, tačiau dirbo tyliai, per daug neviešindami šią bėdą. Itin svarbu yra prevencinis darbas. Tik daug ir atvirai kalbėdami apie prekybą žmonėmis galime mažinti šio nusikaltimo mastą. Svarbiausia vykdyti prevencines priemones – nebijoti apie tai kalbėti, tuomet užkirsti kelią nusikaltimams bus daug paprasčiau.

Susirinkusius į diskusiją pasveikino rajono meras Gediminas Čepulis, kuris teigė, kad panašioje diskusijoje jau yra dalyvavęs prieš kelerius metus ir buvo nustebęs kai sužinojo, kad Joniškio rajone taip pat yra buvę prekybos žmonėmis atvejų. Tad meras kvietė aktyviai įvairias institucijas diskutuoti šia tema ir siekti, kad kuo mažiau žmonių būtų išnaudojama. Šioje kovoje labai svarbus tarpinstitucinis bendravimas ir bendradarbiavimas tarp bendruomenės narių, policijos pareigūnų, savivaldybės tarnautojų.

Joniškio rajono policijos komisariato viršininkas Gintautas Narušis, teigė, kad policijai yra itin svarbu kuo anksčiau gauti informaciją apie galimas nusikalstamas veiklas. Kartais tai gali būti tik įtarimai, nuogirdos, bet atliekant tyrimą ir siekiant išsiaiškinti nusikaltėlius net ir menkiausia informacija tampa labai naudinga. Žinoma, prevencijos vykdymas taip pat labai svarbus ginklas prieš šio pobūdžio nusikaltimus.

Joniškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Laima Klemienė savo pranešimu apžvelgė socialinę situaciją rajone. Ji kalbėjo apie socialinių pašalpų gavėjų skaičių, kuris pastaruoju metu mažėja, nes sugriežtinta jų teikimo tvarka.

Vedėja taip pat pasakojo apie teikiamą pagalbą labiausiai skurstantiems asmenims – apie 4000 asmenų gauna paramą maisto produktais. Rajone veikia trys dienos centrai, skirti vaikams iš socialinės rizikos šeimų, yra krizių centras-nakvynės namai, greitai bus pardėti kurti savarankiško gyvenimo namai Plikiškiuose. Svarstoma ir apie paslaugų teikimą ne tik socialinės rizikos šeimoms, bet platesniam ratui – daugiau šeimų galėtų gauti patarimų, pagalbos įvairiais klausimais.

Šiaulių apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos 2-ojo skyriaus vyr. tyrėjas Saulius Skeiverys kalbėjo, kad situacija keičiasi. Pastaruoju metu mažėja prostitucijos aukų, tačiau yra verbuojami jaunuoliai, kurie verčiami atlikti nusikaltimus užsienyje – vagystės, narkotikų gabenimas, kitos nusikalstamos veikos.

Diskusijoje pasisakė ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Donata Ulvydaitė, kuri kalbėjo apie situaciją Joniškyje ir kokių priemonių imamasi siekiant apsaugoti nepilnamečius nuo prekeivių žmonėmis. Anot jos, svarbiausia kiekvienam darbuotojui ar įstaigos tarnautojui nereikėtų apsiriboti vien savo atliekamomis funkcijomis, reikia turėti kuo daugiau žmogiškumo. Kartais tiesiog reikia plačiau pažiūrėti į situaciją ir nepaisant visko stengtis padėti žmogui.

Lietuvos Caritas programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ socialinė darbuotoja Aistė Paliušytė pasakojo kaip galima padėti nukentėjusiems žmonėms.

Kiek vėliau tą dieną porą valandų aikštėje prie savivaldybės administracinio pastato buvo galima pasidomėti ir apžiūrėti ekspoziciją ant ratų. Specialiai įrengtame vagonėlyje ant ratų eksponuojamos rekonstruotos seksualinio ir darbinio išnaudojimo aukų gyvenimo sąlygos, jų gyvenimo nelaisvėje žiauri kasdienybė. Šia ekspozicija siekiama ne tik įspėti, bet ir paskatinti mūsų žmones, kad jie neliktų abejingi, žinotų, kur ir kaip kreiptis pagalbos.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2016-10-19, http://www.joniskis.lt/lit/Diskutuota-apie-prekybos-zmonemis-masta-ir-priemones-tai-stabdyti