Straipsniai - 2021

Dėl skurdo į prostituciją patekusios moterys Tadžikijoje neteks vaikų: „Jei rūpime, geriau padėtų rasti darbą“ („www.lrt.lt”, 2021-02-16)

Į ketvirtąją dešimtį įžengusi vieniša motina Mavjuda pragyvenimui užsidirba ieškodama klientų grupelei sekso paslaugų teikėjų, nors sąvadavimas ir prostitucija Tadžikistano sostinėje draudžiami. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Besistengdama išmaitinti vaikus, savo pavardės viešinti nepanorusi Mavjuda netrukus gali jų netekti.

Tadžikistano parlamentas ketina priimti Šeimos įstatymo pataisas, numatančias tėvystės teisių atėmimą iš nuteistų sąvadavimu ir viešnamių verslu užsiimančių asmenų. Kitaip tariant, visi jų nepilnamečiai vaikai būtų paimti valstybės globon.

Manoma, kad įstatymo projektui bus pritarta. Įstatymų leidėjai ir šio teisės akto šalininkai teigia, kad tokiu būdu siekiama kovoti su prostitucija ir apsaugoti vaikus. Tačiau kritikai aiškina, kad geriausias būdas kovoti su prostitucija ir apsaugoti šeimas yra sukurti alternatyvias darbo vietas moterims, kad joms nereikėtų dirbti nelegalioje sekso industrijoje.

Daugelis šiuo verslu užsiimančių moterų tvirtina tokią profesiją pasirinkusios dėl didžiulio skurdo Tadžikistane, kuris laikomas viena sunkiausiai besiverčiančių Vidurinės Azijos šalių.

Mavjuda sako, kad ji ir kitos sekso paslaugų teikėjos, su kuriomis ji bendrauja, yra girdėjusios apie parlamento diskusijas dėl siūlomo teisės akto. RFE / RL ji prisipažino, kad jos pažįstamos moterys nuogąstauja, kad gali būti priverstos atiduoti savo vaikus valstybei.

Mavjuda yra vienintelė šeimos maitintoja. Ji sako, kad tėvystės teisių atėmimas tik pablogintų skurstančių žmonių padėtį ir paliktų dar daugiau nuoskaudų jų „ir taip varganame gyvenime“.
Anot jos, priėmus įstatymą, niekam nebus geriau ir tikrai nepavyks pažaboti prostitucijos Tadžikistane.

„Kodėl [valdžia] mano, kad atėmę mūsų vaikus, jie išspręs problemą? [Jei iš tiesų jiems rūpime], geriau padėtų susirasti normalų darbą, kad galėtume dirbti ir suteikti geresnį gyvenimą savo vaikams“, – sako Mavjuda.

Įstatymo projektas pradėtas rengti po to, kai Dušanbė ir kitų miestų policija pranešė aptikusi viešnamių tinklą. Pagal Tadžikistano įstatymus, įsteigęs viešnamį ar kitaip sekso paslaugų pirkime bei pardavime dalyvavęs asmuo yra baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų. Už pakartotinį tokio pobūdžio nusikaltimą numatytas laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Prostitucija Tadžikistane laikoma administraciniu teisės aktų pažeidimu, už kurį numatyta bauda iki 200 JAV dolerių. Už pakartotinius pažeidimus gresia didesnės baudos arba iki 15 parų arešto.

Sekso paslaugų teikėjos dažnai slepia pajamų šaltinį nuo savo artimųjų, bijodamos stigmatizavimo iš esmės musulmoniškoje visuomenėje.

Rengiant įstatymo projektą dalyvavo ir Tadžikistano valstybinis moterų ir šeimos komitetas. Komiteto nariai sako manantys, kad baimė netekti vaikų galbūt privers žmones gerai pagalvoti prieš įsitraukiant į šį rizikingą verslą.

Komiteto narys Obidžonas Šaripovas RFE / RL sakė, kad galiojančio Šeimos įstatymo pakeitimai taip pat turėtų padėti užtikrinti vaikų psichinę ir fizinę gerovę.

„Dauguma šių moterų turi vieną ar du vaikus, kuriems jos yra vienintelės globėjos, – aiškina O. Šaripovas. – Neišvengiamai tai, kuo jos užsiima, turi įtakos nepilnamečius. Kai moterys naktį būna darbe, vaikai namuose lieka vieni.“

Vyriausybės pareigūnai ir moterų grupės teigia vykdančios informavimo kampanijas, organizuojančios vadinamąsias „moralės paskaitas“, kurių metu bandoma sekso paslaugų teikėjas įtikinti atsisakyti profesijos.

Paskaitose dalyvauja gydytojai, teisėsaugos pareigūnai ir vietos bendruomenės lyderiai, kurie įspėja apie įsitraukimo į prostituciją pavojus, pavyzdžiui, riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis arba tapti smurto ir prekybos žmonėmis aukomis.

Kai kurios sekso paslaugų teikėjos kaltina policiją neva ši reidų metu bando išvilioti iš prostitučių pinigus arba muša ir įžeidinėja jas areštinėje. Valdžia šiuos kaltinimus neigia.

„Mus neretai sumuša ir klientai. [Jei iškviečiame policiją, jie] atvažiuoja, surašo mūsų skundus ir viskas“, – sako 21 metų prostitutė iš Dušanbės Zarina.

Zarina yra dviejų vaikų mama ir vienintelė maitintoja. Ji sako, kad prostitucija užsiima nuo 16 metų. Pastaraisiais metais Mavjuda jai padeda susirasti mokių klientų.

Zarina baiminasi, kad jei bus priimtos Šeimos įstatymo pataisos ir Mavjudai teks atsisakyti sąvadavimo, jai pačiai bus labai sunku susirasti klientų ir ji greičiausiai praras vienintelį pajamų šaltinį.

„Iš kur aš gausiu pinigų susimokėti nuomą ir pamaitinti vaikus?“ – klausia Zarina ir prisipažįsta nebaigusi mokslų ir neturinti praktinių darbo įgūdžių ar legalaus darbo patirties.
Zarina neslepia, kad mielai atsisakytų prostitucijos, jei tik būtų kitas būdas uždirbti vaikams ant duonos ir susimokėti už stogą virš galvos.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2021-02-16, https://www.lrt.lt/naujienos/pasaulyje/6/1329511/del-skurdo-i-prostitucija-patekusios-moterys-tadzikijoje-neteks-vaiku-jei-rupime-geriau-padetu-rasti-darba