Straipsniai - 2019

DAR NEREGĖTA KORUPCIJA TEISMUOSE: NET 8 AUKŠČIAUSIO RANGO TEISĖJAI ĮTARIAMI KYŠININKAVIMU ("WWW.DELFI.LT", 2019-02-20)

Lietuvoje – dar neregėtas korupcijos skandalas: net aštuoni teisėjai įtariami kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu. Prezidentūra praneša, kad nusikaltimais įtariami trys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.


 Teisėjų papirkimu įtariami ir garsūs advokatai, kurie sulaikyti trečiadienio rytą. Specialiųjų tyrimų tarnyba nurodė, kad šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose vyksta suplanuoti procesiniai veiksmai, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas STT, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir vadovaudamasi Konstitucija bei Teismų įstatymu, pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti net 8 teisėjų laisvę, bei sustabdė jų įgaliojimus iki galutinių sprendimų ikiteisminiuose tyrimuose arba baudžiamosiose bylose įsiteisėjimo.


 Sprendimą komentuodama prezidentė pabrėžė, kad teismų skaidrinimas buvo abiejų jos kadencijų prioritetas, ir vylėsi, jog ir ateityje teisėsaugai pakaks ryžto kovoti su sunkiausiomis korupcijos formomis. Pasak jos, seni įpročiai teisėsaugos sistemoje vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu. „Teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis mano abiejų prezidentavimo kadencijų prioritetas. Nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu. Tikiu, kad teisėsaugai ir ateityje užteks drąsos veikti savarankiškai ir atsakingai, be jokių išlygų kovoti su sunkiausiomis korupcijos formomis, nes pasitikėjimas teisingumu yra tiesiogiai susijęs su pasitikėjimu savo valstybe“, – sakė D. Grybauskaitė. Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Aukščiausiojo Teismo teisėjas E. Laužikas yra ilgametis Teisėjų tarybos narys. Generalinio prokuroro sprendimu dėl šių veikų, atskleidžiančių teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą, pradėti keli ikiteisminiai tyrimai. Kai kurių korupcija įtariamų teisėjų sprendimai anksčiau ne kartą buvo sudrebinę visuomenę, dėl jų yra kilę karštų diskusijų. Pagal Lietuvos Konstituciją teisėjas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, ar kitaip suvaržyta jo laisvė tik gavus Seimo, o tarp Seimo sesijų – Respublikos Prezidento sutikimą. Leisdama patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn prezidentė pabrėžė, kad nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu, todėl būtina apsivalyti iki galo. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis abiejų prezidentės kadencijų prioritetas. 

Vilniaus apygardos teismo vadovė: korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą

 Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė sako, kad teisėjų korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą. Pasak jos, po pasirodžiusios informacijos apie aštuonis teisėjus apimantį tyrimą „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę. „Mūsų teismų bendruomenės prioritetas yra nepakantumas korupcijai ir teisėjo vardo žeminimui, todėl tokia informacija, kuri mus pasiekė iš žiniasklaidos, tikrai supurtė visą teismų sistemą“, – BNS trečiadienį sakė teismo vadovė. „Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų. Žiūrėsime, stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – pridūrė ji. L. Braždienė teigė, kad Vilniaus apygardos teisme dirbantis H. Jaglinskis yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų, o įtartino teisėjo elgesio ji nepastebėjusi. Prezidentė sakė, kad teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą. Šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose vyksta suplanuoti procesiniai veiksmai, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas Specialiųjų tyrimų tarnybos, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų. 

Advokatūra teigia esanti susirūpinusi dėl pranešimų apie korupciją 

Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis sako, kad advokatūra yra susirūpinusi dėl pranešimų, jog prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą. Pasak jo, jei įtarimai pasitvirtins, tai stipriai supurtys visą teisinę sistemą. „Esame susirūpinę, advokatūra stebi procesą, ji nėra tolerantiška, jeigu advokatas yra įvykdęs neteisėtus veiksmus. Tai tikrai supurtanti informacija, viešai pateikta dėl teisėjų. Jeigu įtarimai pasitvirtins, tai vienas iš didžiausių supurtymų teisinės sistemos“, – BNS sakė M. Kukaitis. Jis teigė kol kas negalintis pateikti platesnės informacijos. Teisėsauga trečiadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė leido panaikinti aštuonių teisėjų neliečiamybę. Anot Prezidentūros pranešimo, tyrimai atliekami dėl teismus ir advokatūrą apimančio korupcijos tinklo. Detalesnė informacija bus pateikta 11 val. vyksiančioje spaudos konferencijoje. Joje dalyvaus generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Autorius: Dainius Sinkevičius

Publikuota: 2019m. vasario 20d.,https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/dar-neregeta-korupcija-teismuose-net-8-auksciausio-rango-teisejai-itariami-kysininkavimu.d?id=80411857​