Straipsniai - 2021

Buvusio Kauno ugniagesio, organizavusio prostituciją, paveikslas teisme: uolus katalikas, pavaldinį pavertęs vergu („www.15min.lt”, 2021-05-17)

Šių metų vasarį už nuopelnus tarnyboje apdovanotas dabar jau buvęs Kauno ugniagesys Algirdas Černius nuteistas kaip prostitucijos tinklo įkūrėjas. Šis savadautojas liko laisvėje ir po gegužę priimto apeliacinio teismo verdikto. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė sako, kad ją sutrikdė teisėjų argumentai: „A.Černius vaizduojamas kaip atgimęs angelas, uolus katalikas.“

4 metų bausmė atidėta

Vasario 19 dieną Kauno apygardos teismas A.Černių pripažino kaltu padarius nusikaltimus, numatytus Baudžiamojo kodekso 138 straipsnio 1 dalyje (nesunkus sveikatos sutrikdymas – baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų), 147 straipsnio 1 dalyje (prekyba žmonėmis – grėsė įkalinimas nuo dvejų iki dešimties metų), 307 straipsnio 2 dalyje (pelnymasis iš kito asmens prostitucijos – grėsė įkalinimas iki šešerių metų).

Subendrinus visas bausmes, prostituciją organizavusiam ir jai vadovavusiam buvusiam Kauno ugniagesiui gelbėtojui A.Černiui skirta subendrinta 4-erių metų laisvės atėmimo bausmė, kurios vykdymas atidėtas dvejiems metams, paskiriant šiuo laikotarpiu baudžiamojo poveikio priemones: tęsti darbą ir mokslą, neišeiti iš namų nuo 24 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu ar mokslu.

Kitaip sakant, daugelį nustebinęs savadautojas realaus įkalinimo išvengė.

Iš A.Černiaus teismo verdiktu nuspręsta išieškoti 52 945 eurus – tai pajamos, gautos iš prostitucijos. Nuteistasis savo kaltės nesigynė, viską pripažino, išskyrus faktą, kad savo veiklai vykdyti išnaudojo kitą pažeidžiamą asmenį, t. y. vertėsi prekyba žmonėmis.

Šioje byloje nukentėjusiuoju ir civiliniu ieškovu buvo pripažintas nuo baudžiamosios atsakomybės (kaip asmuo, padaręs nusikalstamą veiką, kurią jis buvo priverstas padaryti dėl jam padarytos nusikalstamos veikos) atleistas A.M. – fiktyvus nelegalios veiklos vykdytojas, kurio rankomis prisidengdamas veikė tikrasis prostitucijos tinklo įkūrėjas.

Vis dėlto, nukentėjusiojo A.M. civilinį ieškinį Kauno apygardos teismas tenkino tik iš dalies – priteisti 2 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.

Jautėsi vergu

Tokiu sprendimu nelikęs patenkintas A.M. padavė apeliacinį skundą, kuriuo prašė pakeisti pirmosios instancijos teismo nuosprendį ir padidinti jam priteistinos neturtinės žalos dydį, taip pat jis nesutiko ir su A.Černiui paskirta bausme – reikalavo realaus įkalinimo.

2 tūkst. eurų, pasak nukentėjusiojo, – per maža suma ir neatspindi nė menkiausių jo išgyvenimų, patirtų dėl nusikalstamų nuteistojo veiksmų.

A.M. prašė jam priteisti 6 tūkst. eurų. A.M. apeliaciniame skunde teigė, kad A.Černius jį įsiutęs mušė metaline armatūra. Dėl to teko patirti fizinį skausmą, nepatogumus, neigiamus išgyvenimus, pažeminimą ir baimę.

Be to, nukentėjusysis teigė nuolat jautęs psichologinį smurtą, bijojo būti išvytas į gatvę ar sumuštas tuo atveju, jei neįvykdys A.Černiaus jam pavestų pareigų.

Pasak nukentėjusiojo, prostitucijos Kaune organizatorius už darbą jam pinigų iš esmės nemokėjo, maitino jį menkai ir dėl ko jis nuolat kentė alkį.

Apelianto teigimu, jis turėjęs dirbti visą parą be poilsio, neturėdamas asmeninio gyvenimo, buvo visiškai priklausomas nuo A.Černiaus, kuris naudojosi jo vienišumu, sunkia finansine padėtimi ir negalia. Nuteistasis neva jo visiškai negerbė, žemino, išnaudojo kaip vergą.

Skunde taip pat buvo nurodoma ir tai, kad A.Černius nukentėjusįjį fiktyviai įdarbino įmonės direktoriumi, kad jei kas nors atsitiktų, atsakytų būtent šis. Realus įmonės vadovas buvo būtent A.Černius.

Nagrinėjant bylą Lietuvos apeliaciniame teisme, prokurorė prašė nukentėjusiojo apeliacinį skundą tenkinti iš dalies – nuteistajam paskirtos bausmės nekeisti, bet padidinti nukentėjusiajam priteistos neturtinės žalos dydį.

„Koks jis našlaitis! Jam 27-eri metai. Kaip susipažinome? Nuomojosi iš manęs butą“, – apie nukentėjusįjį dar 2019 metais 15min teigė pats A.Černius.

Gegužės 12 dieną Lietuvos apeliacinis teismas bausmės nuteistajam nepakeitė, nukentėjusiojo apeliacinį skundą atmetė.

„Gyrėsi, kad tai jo tarsi naminis gyvūnėlis“

Įsigaliojus šiam apeliacinės instancijos teismo sprendimui, į 15min redakciją kreipėsi Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė. Šis centras nuo pat pradžių dalyvavo byloje, teikė nukentėjusiam A.M. pagalbą – saugų būstą, socialinę pagalbą, tarpininkavo dėl advokato, darbo paieškų.

„Esame su juo ir iki šiol. Jis pats nesutinka kalbėti apie įvykius, nes yra giliai traumuotas. Gerai matėme šio nukentėjusio nuo prekybos žmonėmis asmens pažeidžiamumą – buvęs benamis, turintis tam tikrus suvokimo sutrikimus. Išnaudojimo metu jis klusniai vykdė nuteistojo A.Černiaus reikalavimus. Pastarasis gyrėsi, kad tai jo tarsi naminis gyvūnėlis, kurį jis kartą sudaužęs geležine armatūra.

Tikrai apmaudu skaityti Lietuvos apeliacinio teismo nutartį, atmetusią aukos skundą kaip nepagrįstą. Joje akcentuojama, kad nukentėjusysis visai neblogai gyvenęs savo „boso“ pašonėje, sočiai valgęs, gražiai rengęsis.

Ir jau visai yra nesuprantama gerbiamų teisėjų besaikis nuteistojo dorybių akcentavimas, minimas jo gailėjimasis dėl „klystkelių“. Tačiau pirmos instancijos teismo nuosprendyje yra teigiama atvirkščiai – aukos atžvilgiu nuteistasis nėra išreiškęs jokio apgailestavimo, neprisipažinęs dėl jo išnaudojimo! Ten smulkiai aprašomi visi įvykiai, kurių fone Lietuvos apeliacinio teismo popierėlis labai apgailėtinai atrodo“, – 15min teigė K.Mišinienė.

Ją, kaip pati teigia, smarkiai sutrikdė teisėjų argumentai, kuriais A.Černius neva atvaizduojamas kaip kone „atgimęs angelas“.

„Kitas prekeivio žmonėmis užtarėjas yra Kauno Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios rektorius – jo teismui pateikta nuteistojo charakteristika taip pat gausi pagyrų „aktyviam ir uoliam katalikui A.Černiui“. Paradoksalu, kad būtent šis kunigas nuolat rodo susirūpinimą prekyba žmonėmis Lietuvoje.

Ar reikia suprasti, kad suteneriavimas, prostitucijos tinklo organizavimas vis tik nėra taip jau blogai ir suderinama su „paslaugiu tarnavimu bendruomenėje“? Apgailestaujame, kad net ir nuteisti prekeiviai žmonėmis turi palaikymą, užtarimą, supratimą, o jų aukos vargsta vienatvėje ir sunkioje kasdienėje kovoje už būvį“, – stebėjosi KOPŽI vadovė.

Pasak jos, šiuo metu jau ruošiamas skundas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Teismas suteikė pasitikėjimą

Kaip rašoma Lietuvos apeliacinio teismo gegužės 12 dienos nutartyje, teisėjų kolegijos įsitikinimu, byloje nustatytos aplinkybės ir A.Černių charakterizuojantys duomenys leidžia tikėti, kad bausmės tikslai gali būti pasiekti be realaus bausmės atlikimo, – nuteistajam suteiktas teismo pasitikėjimas.

Iš A.Černių charakterizuojančios medžiagos, teisėjų teigimu, matyti, kad jis anksčiau neteistas, praeityje baustas administracine tvarka iš esmės tik už KET pažeidimus, savo kaltę pripažino visiškai, dėl to gailisi ir ateityje žada nenusikalsti. Be to, nuteistasis yra gana jauno amžiaus, turi šeimą, vaiką.

Bylos duomenimis, po paleidimo iš kardomojo kalinimo jis pradėjo savanoriauti vaikų globos namuose, taip pat kitoje įstaigoje, kur padėjo senjorams, turintiems negalią, ir šios įstaigos administracijos yra charakterizuojamas teigiamai.

„Bylos duomenimis, šiuo metu A.Černius mokosi ir siekia įgyti specialybę, taip pat dirba ir tiek mokymo įstaigos, tiek darbovietės administracijos yra charakterizuojamas išimtinai teigiamai.

Byloje taip pat yra kunigo pateikta charakteristika. Joje nuteistasis apibūdinamas kaip aktyvus, pagarbus ir paslaugus bažnytinės bendruomenės narys, kartu su savo vaikais lankantis apeigas. Be to, po paleidimo iš suėmimo, A.Černius naujų nusikalstamų veikų nepadarė ir jo atžvilgiu nauji ikiteisminiai tyrimai nepradėti“, – priimdamas sprendimą atmesti nukentėjusiojo apeliacinį skundą, konstatavo Lietuvos apeliacinis teismas.

Pasak teisėjų, teikdamas pagalbą kitiems, nuteistasis galėjo suprasti savo ankstesnių veiksmų pavojingumą.

„Darytina išvada, kad gyvenimo būdą iš esmės pakeitusiam ir pirmąkart teisiamam asmeniui pirmosios instancijos teismas pagrįstai išreiškė pasitikėjimą, atidėdamas paskirtos bausmės vykdymą, nes bausme nėra siekiama vien tik nubausti nuteistą asmenį. Galimybę pasitikėti nuteistuoju įžvelgė ir prokurorai, kurie siūlė nuteistajam paskirtos bausmės vykdymą atidėti.

Būdamas laisvėje, tačiau suprasdamas teismo išreikšto pasitikėjimo sąlyginį pobūdį, A.Černius turės realią galimybę įrodyti, kad jam išreikštas pasitikėjimas buvo pagrįstas, kad jis suprato savo veiksmų pavojingumą visuomenei, kad elgdamasis teisėtai ir moraliai gali būti visaverčiu jos nariu, be kita ko, tokiu būdu jis turės ir realesnes faktines galimybes greičiau atlyginti savo nusikalstamais veiksmais nukentėjusiam padarytą neturtinę žalą“, – sprendime tikina Lietuvos apeliacinis teismas.

Nukentėjusysis nebuvo tipinė auka

Įvertindamas nukentėjusiam priteistus 2 tūkst. eurų, Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad apygardos teismo nustatytas ir nukentėjusiajam priteistas neturtinės žalos dydis laikytinas proporcinga kompensacija už patirtus neigiamus išgyvenimus.

O didesnės sumos priteisimas, be kita ko, įvertinus ir byloje esančius duomenis apie nukentėjusiojo aktyvų vaidmenį organizuojant prostituciją, jo statusą, santykius su nuteistuoju, finansinę padėtį įvykių metu ir pan., akivaizdžiai pažeistų sąžiningumo, teisingumo ir protingumo principus.

Teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad A.M. nebuvo tipinė išnaudojimo prostitucijai auka – jis pats nebuvo verčiamas teikti seksualinio pobūdžio paslaugas, bet buvo išnaudojamas nusikalstamai veikai daryti, t. y. savo veiksmais turėjo prisidėti prie kitų asmenų prostitucijos, nors į šią veiklą ir buvo įtrauktas dėl jo paties pažeidžiamumo.

Nukentėjusysis neva kartu su A.Černiumi veikė surandant, išsinuomojant bei įrengiant patalpas, kurios vėliau buvo suteikiamos seksualinio pobūdžio paslaugoms teikti.

Taip pat nustatyta, kad A.M., A.Černiaus pavedimu, vėliau reklamavo patalpose teikiamas paslaugas internete, įkėlė skelbimus apie neva teikiamas egzotinio masažo paslaugas, taip maskuojant seksualinių paslaugų teikimą.

Jis ieškojo naujų darbuotojų veiklai plėsti, pasitikdavo naujai atvykusias merginas ir jas apgyvendindavo, fotografavo ir jų nuotraukas publikuodavo skelbimuose; parūpindavo seksualines paslaugas teikiantiems asmenims priemones šioms paslaugoms teikti; kontroliavo darbo drausmę, tvarkė darbo vietas, atliko apsaugos darbuotojo funkcijas; rinkdavo iš seksualines paslaugas teikiančių asmenų jų uždirbtus pinigus, juos paskirstydavo ir pan.

Teisėjų kolegijos vertinimu, A.M., atlikdamas minėtus veiksmus, neabejotinai suvokė, kad prisideda prie prostitucijos verslo vykdymo.

Iš byloje esančių telefoninių pokalbių ir susirašinėjimo SMS žinutėmis turinio, apeliacinės instancijos teismas sprendė, kad A.M. finansinė padėtis įvykių metu nebuvo tokia sunki, kaip jis siekė įrodyti, taip pat, kad jis, nors ir pažeidžiamas, nebuvo visiškai priklausomas nuo A.Černiaus valios.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2021-05-17, https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/buvusio-kauno-ugniagesio-organizavusio-prostitucija-paveikslas-teisme-uolus-katalikas-pavaldini-pavertes-vergu-59-1504468