Straipsniai – 2024

Baisi tuštuma ir girdimi prievartautojų žingsniai: aukas traumos lydi metų metus („www.lrt.lt”, 2024-05-23)

Net prieš daugybę metų seksualinį smurtą patyrę žmonės iki šiol girdi prievartautojų žingsnius, o viduje jaučia baisią tuštumą, – sako Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė Kristina Mišinienė. Pasak jos, būna tokių atvejų, kai metų metus išnaudojęs skriaudėjas visuomenės akyse yra padorus žmogus.   

Apie tai K. Mišinienė kalbėjo Seime vykusioje konferencijoje „Vaikystėje patirtas seksualinis smurtas ir jo pažymėti gyvenimai. Ar esame pasiruošę šią problemą pripažinti ir spręsti?“ 

Neužtenka pasakyti: prabilk 

KOPŽI centro vadovė pabrėžė, kad vaikystėje patirtas seksualinis smurtas visada turi įtakos suaugusio žmogaus gyvenimui, tačiau nukentėjusiems žmonėms padedantys specialistai neretai turi tai įrodinėti.

K. Mišinienė atkreipė dėmesį, kad papasakoti apie patirtą seksualinį smurtą nėra paprasta – prabilusi auka gali prarasti viską.

„Mes uždarysime duris, išeisime iš kabinetų ir gyvensime savo gyvenimą. Prabilęs asmuo rizikuoja viskuo. (…) Neužtenka pasakyti aukai: „prabilk, kalbėk, būk pilietiška, kiti taip pat nukentėjo, jei prabilsi, ir kitiems bus lengviau.“ Neužtenka to sakyti – prabilusiam žmogui reikia kažką duoti“, – kalbėjo ekspertė. 

Todėl, tvirtino ji, KOPŽI centras pasirinko duoti – skirti aukai advokatų, kurie moka dirbti su traumuotais žmonėmis, tapti lydinčiais asmenimis nuo pareiškimo parašymo iki kaltinamojo nuosprendžio. 

„Visame šiame procese ir dalyvaujame“, – sakė K. Mišinienė. 

Skriaudėjas kitų akyse – garbus mokytojas ar globėjas 

Pasak K. Mišinienės, ieškoti pagalbos ateina ir suaugę žmonės, kurie seksualinį smurtą patyrė prieš daugybę metų. 

„Jie iki šiol girdi žingsnius, užuodžia kvapus, išskiria kažkokius žmonių tipažus ir vis atsimena prievartautojus. (…) Šie žmonės nukentėjo prieš daug metų ir dabar nedrąsiai veria mūsų duris“, – pasakojo KOPŽI centro vadovė. 

Ji pabrėžė – nukentėjusieji nori teisingumo, supratimo ir palaikymo. Ekspertė sutiko, kad teisinis teisingumas yra „gyvybiškai svarbus“, tačiau pridūrė, kad teisingumą suprantame pakankamai siaurai – jei pareigūnai nepatvirtino išnaudojimo fakto, tai realiai lieka „literatūra“. 

„Turime tą stebuklingą žodį, vėliavėlę „senaties terminas“, kuris yra tas buferis ištirti daugybę baisių, patikėkite manimi, siaubingų nusikaltimų. Tiesiog gniauži kumščius ir grieži dantimis, kai supranti, kad tas prievartautojas, nesvarbu, kad jis galbūt labai garbingo amžiaus, bet jis tebegyvena, klesti, o tas sugniuždytas vyras ar moteris sėdi pas tave kabinete. 

Nesvarbu, kad žmonės turi šeimas, verslus, bet viduje būna baisi tuštuma, neteisybės jausmas, ko kažkas galbūt nelabai kompensuos. (…) Tavo naktinis ir dieninis skriaudėjas, prievartautojas, kuris su tavimi metų metais smaginosi ir darė baisius dalykus, kai tu augai ir brendai to smurto šešėlyje, yra visos giminės, kaimynų ar regiono akyse padorus žmogus“, – tvirtino K. Mišinienė. 

KOPŽI centro vadovė vardijo – tokie prievartautojai būna garbūs mokytojai, globėjai, gavę valstybės apdovanojimus, kunigai… Todėl, pabrėžė ji, svarbus tokio žmogaus „nuvainikavimas ir pasodinimas į nešlovės kėdę“. 

„Esame už tai ir tai darome“, – teigė K. Mišinienė. 

Susidūrimas su skriaudiku 

Ekspertė apgailestavo, kad šioje srityje dirbantys specialistai dar turi aiškinti, kodėl auka negalėjo prabilti apie patirtą prievartą. 

„Turi įrodinėti, kad tai ne auka bloga, o būtent visa aplinka sukūrė tokią atmosferą, kad auka negalėjo prabilti. Mums trūksta žinių apie tai, ką mažam vaikui ir jaunam asmeniui padaro ilgametė trauma. 

Žinome apie vienkartinius išprievartavimus, kai iš krūmų iššoka prievartautojas supuvusiais dantimis, jis supjausto, smaugia, tenkina savo seksualinę aistrą kaip išmano. Tikrai tokių atvejų yra. 

Bet kas vyksta po ilgametės traumos, kokios to pasekmės? (…) Matau tuos ilgamečius prievartautojus, kai sėdi teisiamas tėvas ar patėvis narve, žiūri į savo auką, tiesiai jai į akis, ir sako: Laurute, bet juk tau patiko, ką aš tau dariau“, – prisiminė K. Mišinienė. 

Pasak jos, teisėsaugai tenka įrodinėti, kad auka nekalta dėl to, jog negalėjo prabilti: „Nukentėjęs žmogus gali verkti, alpti, mačiau daugybę apsišlapinusių, apalpusių, vemiančių teismo salėje aukų, tačiau teismo tai neįtikina. Teismui reikia argumentų.“ 

Dėmesio!                                

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                                

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.               

Publikuota: 2024-05-23,  https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2275685/baisi-tustuma-ir-girdimi-prievartautoju-zingsniai-aukas-traumos-lydi-metu-metus