Straipsniai – 2024

Prostitutės atskleidė šokiruojančią tiesą: kaip atrodo prievarta, kurią jos išgyveno („www.tv3.lt”, 2024-01-27)

Melais į Klaipėdą priviliotą ukrainietę trys uostamiesčio gyventojai privertė teikti seksualines paslaugas. Nusikaltėliai nubausti, o nukentėjusi moteris grįžo į Ukrainą. Tai toli gražu ne pirmas toks atvejis. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė paaiškino, kokie prostitucijos aukų likimai, ir kaip atrodo prievarta, kurią jos išgyvena. 

Klaipėdoje gyvenantis 48 m. vyras ir 30-metė ukrainietė susitarė su trečia kaltinamąja, taip pat Klaipėdoje gyvenančia ukrainiete, kad surastų merginą, teiksiančią seksualines paslaugas klaipėdiečio surastiems klientams. 

Taip kita Ukrainos pilietė tapo nusikaltimo auka. O Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro vadovė Kristina Mišinienė patvirtino, kad vykstant Rusijos pradėtam karui Ukrainoje, suteneriai imasi siūlyti ukrainietėms „aukso kalnus“.

„Pigios ir karštos, su viskuo sutinkančios“ mirgėte mirga skelbimuose įvairiomis kalbomis, o besiseiliojantys sekso pirkėjai savo „chatuose” dalinasi adresais ir patyrimais“, – pastebėjo K. Mišinienė.

Kaip priviliojama į prostitucijos pinkles?  

Kaip rašoma Prokuratūros pranešime žiniasklaidai, ukrainietė atvyko į Lietuvą dėl melagingai siūlomo barmenės-administratorės darbo. O už moters įtikinimą atvykti trečiai kaltinamajai buvo sumokėta 200 eurų.

„Išvien veikę asmenys, pasinaudoję atvykusios moters pažeidžiamumu dėl jos sunkios materialinės padėties, nurodė jai, kad ši neužims jai anksčiau žadėtų pareigų, o privalės teikti seksualines paslaugas“, – buvo rašoma pranešime žiniasklaidai. 

K. Mišinienėtvirtino, jog prostitucijos paslaugų pirkėjai nori vis naujų, sveikų moterų, todėl suteneriai imasi įvairių metodų privilioti aukas.  

„Tiek ukrainietė, kuri tikėjosi dirbti viešbutyje, tiek kolumbietė rūbų parduotuvėje, tiek tautietė iš Gargždų, atvykusi į Vilnių dirbti aukle – visos jos tiki tais pažadais, nesigilina į jų realumą“, – tvirtino specialistė.  

„Vienas suteneriams palaužti pavyksta sunkiai, naudojama ir fizinė, psichologinė prievarta, bauginimai, šantažas, o kitų nė nereikia labai spausti, jos sutinka su visais reikalavimais, galvodamos, kad užsiims prostitucija: „tik trumpam, atiduosiu visas skolas, užsidirbsiu ir bėgu iš čia“, – kodėl moterys sutinka su pasiūlymais užsiimti prostitucija paaiškino K. Mišinienė. 

Ukrainietė buvo išnaudojama 2022 m. spalio–lapkričio mėnesiais. Nusikaltimas, Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro R. Ušinsko teigimu, buvo aptiktas naudojant policijos parengtas priemones, kurių neatskleidė.  

Atpildas nusikaltėliams  

Sausio 18 d. Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį, kad kaltinamieji pelnėsi iš kito žmogaus prostitucijos ir užsiėmė prekyba žmonėmis.   

Klaipėdiečiui paskirta 2 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o ukrainietei – 3 metų ir 6 mėnesių. Už nusikalstamą veiklą iš jų bendrai buvo konfiskuota beveik 14 tūkstančių eurų.  

O trečiai kaltinamajai buvo paskirta laisvės apribojimo bausmė 2-ejiems metams. Taip pat, pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro R. Ušinsko, nubausti buvo ir klientai, mokėję už seksualines paslaugas.  

Prostitucijos aukų likimai ir išgyvenimai

R. Ušinskas paminėjo, kad nukentėjusioji dabar Ukrainoje ir dirba viešoje maitinimo įstaigoje. Tačiau su ja kontaktą palaikyti yra ypač sunku dėl geopolitinės situacijos.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro vadovės vertinimu, moterys, patyrusios tokius „jas naikinančius išbandymus“, išgyvena neviltį, pasimetimą, blogą psichologinę savijautą. Tačiau, pasak pašnekovės, dažnai jos turi surasti išeiti bet kokia kaina dėl savo vaikų, tėvų ligų, skolų, smurtautojų persekiojimų ar karo.  

Ji pastebėjo, kad į prostitucijos nasrus patenka tiek lietuvės, tiek migrantės iš Ukrainos, Baltarusijos, Moldovos, Kazachstano, Venesuelos ir Kolumbijos. Apie lietuves ji pastebėjo, kad, prieš užsiimant prostitucija, moterys jau būna išgyvenusios smurtą artimoje aplinkoje, nedarbą, psichologines problemas, ligas ir priklausomybes.

Taip pat specialistė atkreipė dėmesį, jog egzistuoja stigma apie dvi prostitucijos rūšys: savanorišką ir priverstinę, kurios iš tiesų mažai kuo skiriasi. Pasak pašnekovės, abiejų aukas nusineša galinga smurto, nesibaigianti sekso pirkėjų, narkotikų bei alkoholio srovė.

„Mane stebina vis brukamas teiginys apie „elitines prostitutes”, atseit, toms tai viskas gerai, maudosi piniguose ir veikia, ką nori. Toks pigus verbuotojų triukas gali suklaidinti tik labai naivius asmenis, realiai tai sekso industrija sulaužo žmogų pakankamai greitai, negelbsti čia jokie „milijonai”, – tvirtino ji.   

Sistemos neveiksnumas  

K. Mišinienės manymu, Lietuvoje kova su prekyba žmonėmis ir prostitucija yra prastai veikianti, nes nėra valstybinės sistemos, kuri padėtų nepakliūti į prostitucijos pinkles ir iš jų pasitraukti.

„Mūsų pamėgusioje moralizavimą šalyje išėjimo iš prostitucijos kartelė yra užkelta labai aukštai – duok gerus parodymus policijai, galbūt būsi pripažinta nukentėjusia nuo prekybos žmonėmis, lauk nežinia kiek to statuso, o tada galėsi prašyti kelių nevyriausybinių organizacijų (galbūt gausi iš pareigūnų jų kontaktus) laikino apgyvendinimo ir maisto paketo“, –sistemos spragas išvardijo ji.  

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro „Facebook“ įraše pranešta, kad pagrindinė platforma, per kurią buvo ieškoma moterų pirkėjų, buvo „Skelbiu.lt“.   

„Tenka tik apgailestauti, jog tiek sudėtingiausių mechanizmų prekybos žmonėmis pažabojimui pas mus yra sukurta, o štai su tomis platformomis niekas nenori prasidėti, neįveikiamos“, – buvo rašoma „Facebook“ paskyroje.
 

Dėmesio!                     

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                     

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.    

                     

Publikuota: 2024-01-27, https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/prostitutes-atskleide-sokiruojancia-tiesa-kaip-atrodo-prievarta-kuria-jos-isgyveno-n1285720