Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl trijų Kenijos piliečių išnaudojimo, neradusi jokių prekybos žmonėmis požymių.
Moterys šių metų pavasarį jungtinio policijos ir darbo inspekcijos reido metu buvo išvaduotos iš šeimos valdomos siuvyklėlės Vilniuje, joms suteikti nukentėjusiųjų statusai.
Kaip įprasta tokio pobūdžio išnaudojime, jo organizatoriai metėsi persekioti bendradarbiaujančias su teisėsauga aukas – skambučiais, per kitus iš to pačio kontinento įdarbintus siuvyklų tinkle žmones pasipylė „naudingi” sandoriai, grasinimai išvaryti iš Lietuvos ir pan.
Teko smarkiai paplušėti, kad tie grasinimai netaptų realiais – net žiauriausiai su įdarbintais užsieniečiais besielgiantis darbdavys mūsų šalyje laiko rankose visus „kozirius”, pasiskundusį žmogų gali atleisti be pasekmių, naikinti leidimą gyventi ir dirbti, taip priverčiant mažai susigaudantį įstatymuose migrantą arba paklusti, arba išvykti.
Neįtikėtina, bet mūsų sostinės prokuratūrai tokio pobūdžio bylos yra vis dar neįkandamos, ikiteisminiai tyrimai yra naikinami išnaudotojų naudai.
„Jos man buvo kaip vaikai, aš viską dėl jų, viską” – saldžiai rypuoja laiminga įmonės savininkė, jai choru pritaria apklausose tais pačiais sakiniais kalbėję šeimos nariai, pavaldiniai.
„Čia buvo tikra vergovė, gyvenome darbo vietoje, neturėjome asmens dokumentų, nesuskaičiuojamos darbo valandos, jokių atostogų, dideli išskaičiavimai iš atlyginimo, psichologinis teroras – jautėmės kaip darbiniai gyvuliai, įstrigę toje beviltiškoje vietoje” – liudijo siuvėjos iš Kenijos.
Spalio 18 d. minėsime Kovos su prekyba žmonėmis Europoje dieną, gaila, kol kas tik lankstinukai prieš vergvaldžius.