Lietuva tampa išnaudojančia šalimi: prekybos žmonėmis aukos iš Nepalo
Liepos 25, 2017

2017 m. liepos 18 d. Pradėjome teikti pagalbą didelei grupei nukentėjusių vyrų iš Nepalo, kurie buvo atsivilioti į Lietuvą melagingais pažadais apie milžiniškus atlyginimus ir geras darbo sąlygas.
 
Š.m. vasaros pradžioje, susimokėję tarpininkaujančiai įdarbinimo agentūrai iki 10.000 EUR kiekvienas, į mūsų šalį atvyko didelė grupė darbininkų iš Nepalo. Neįtikėtina, bet agentūros pažadai apie konkrečius atlyginimus,  kvalifikuotą darbą baigėsi vergišku darbu be atlygio, patiriant psichologinį smurtą ir apgaulę. Vyrai kalbėjo tik nepalų kalba, kai kurie – hindi, pora jaunesnių vaikinų – ir anglų. Dauguma jų namuose paliko šeimas su mažais vaikais, o svarbiausia,  kaip jie tvirtina – didžiules paskolas ryšium su kelione į nežinomą Lietuvą. Po pusantro mėnesio tokio beviltiško darbo ir gyvenimo, nepaliečiai kreipėsi į Vilniaus AVPK, prašydami padėti.
Esame labai dėkingi šio komisariato Migracijos skyriui, o vėliau tyrimą pradėjusiems vykdyti ir kriminalistams, kad nusikaltimas prieš pažeidžiamus migrantus buvo profesionaliai ir greitai identifikuotas. Pareigūnų neišgąsdino nei didelis nukentėjusiųjų skaičius, sunkumai verčiant iš retos kalbos, aibė organizacinių ir logistinių problemų.
 
Turime pripažinti, jog mūsų centrui šis darbinio išnaudojimo atvejis taip pat buvo ir yra didelis išbandymas – reikėjo skubiai apgyvendinti 15 sutrikusių, pavargusių vyrų, užtikrinti jų maitinimą. Nors ir esame valstybės finansuojami teikiant pagalbą tokio pobūdžio nusikaltimų aukoms, bet per kelias dienas mūsų lėšos išseko, taigi teko kreiptis pagalbos į plačiąją visuomenę. Dėkojame Maisto banko Vilniaus skyriui, Tibeto rėmimo grupei, porai budizmo mokyklų, parėmusiems mus lėšomis ir maistu.
Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas dėl prekybos žmonėmis, mėnesiui laiko nepaliečiai gavo valstybės skirtą užsienietėms prekybos žmonėmis aukoms prieglobstį. Vis tik vyrams šiuo metu labiausiai reikia darbo – tik taip jie užsidirbs bilietui namo, paskolos grąžinimui.
 
Tačiau bet kokiu atveju šis nutikimas yra labai bloga žinia mūsų šaliai. Vaikydamiesi pigios darbo jėgos nesąžiningi verslininkai, kartu su taip vadinamomis tarpininkavimo agentūromis, visiškai neužkliūvančiomis nei Užsienio, nei Vidaus reikalų ministerijoms, „žvejoja“ skurdo, stichinių nelaimių nualintose šalyse tarp beraščių, neturtingų, nusiminusių gyventojų, įtraukdami į šį pragaro ratą ir mus visus. Gėda!
 
 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE JAV ambasados iniciatyvos Lietuvoje prieš prekybą žmonėmis
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...