Tvirkintas paauglys - į vienišo vyro rankas ("lrytas.lt", 2013-10-05)

Vaikystėje giminaičio tvirkintą berniuką Telšių vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai patikėjo vienišam 25-erių vyrui. Globėjas, buvęs zakristijonas, už globotinį vyresnis vos 9 metais, pats skendi skurde. Žarėnų miestelio gyventojai atvirai kalba, kad Telšių vaiko teisių apsaugos skyrius neturėjo teisės patikėti nepilnamečio vienišam vos 25-erių vyrui, rašo „Lietuvos rytas“. Susigriebta tik po to, kai naujuoju globėju ėmė domėtis buvęs paauglio tvirkintojas.

Ar vaiko teisių apsaugos specialistai privalo numatyti galimas grėsmes, kai vaikų globos namų vaiką patiki pašaliniams asmenims? Kokios aplinkybės laikytinos rizikos veiksniu, į kurį privalu atsižvelgti? Lietuvos „Caritas” Klaipėdos skyrius ėmė gilintis, kodėl vienų Žemaitijos vaikų globos namų auklėtinis buvo lengva ranka atiduotas Žarėnų gyventojui Remigijui Mikai. Jam leista svečiuotis pas R.Miką ir savaitgaliais, ir per šventes. Jaunas vyras neturi darbo ir būsto, gyvena su išgėrinėjančiais tėvais skurdžioje sodyboje.
Šeima iš asocialių šeimų sąrašo buvo išbraukta tik tada, kai jauniausias šeimos vaikas tapo pilnametis.

Telšių vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai žinojo, kad jų globotinis Valdas (vardas pakeistas) nuolat be leidimo atsiduria R.Mikos namuose. „Visai neaišku, kas jį ten traukia. Ta šeima pati nežino, kaip prasimanyti kokį litą, o paauglys veržiasi tarsi ten medumi būtų patepta”, – sakė Mikų kaimynai.

Slėpė, kad globoja paauglį

Šiuo sprendimu neatsistebi ir Žarėnų seniūnijos socialinės darbuotojos. „Tas vaikas poilsio dienomis nuolat atvažiuodavo. Iš pradžių jo brolis, paskui jis pats. Gali būti, jog vaikų namams tiesiog nusibodo jį gaudyti, tai pasiūlė įteisinti svečiavimąsi, kad nereikėtų su policija ieškoti. Tačiau tinkamų sąlygų vaikui gyventi ten tikrai nėra”, – kalbėjo socialinė darbuotoja Rita Jančiauskienė. Moterį labai nustebino, kai ji sulaukė skambučio iš Antano Grigalio, vaiko giminaičio, kuris buvo teisiamas dėl paauglių tvirkinimo. Tarp tvirkinamųjų buvo ir Valdas bei jo brolis. „A.Grigalis apsimetė rajono neįgaliųjų draugijos pirmininku, nors nėra išrinktas po to, kai paaiškėjo jo polinkis tvirkinti paauglius. Jis paprašė duomenų apie neįgalius rajono žmones, bet tikrasis jo tikslas buvo visai kitas – sužinoti, ar jaunasis jo giminaitis lankosi pas R.Miką.
Jo smalsumas labiau priminė pavydinčio vyro, iš kurio įtakos išsprūdo tvirkintas paauglys, skambutį”, –sakė R.Jančiauskienė.

Moteris labai stebėjosi ir tuo, kad, patikėjus vaikų namų auklėtinį R.Mikai, jis su berniuku niekada nesirodydavo viešumoje. „Jeigu jau globoji, tai vaikščiok kartu po miestelį, pramogauk, o ne nuo visų slėpk tą faktą. Nė sykio nemačiau, kad R.Mika draugautų su kokia nors mergina – tik su seserimi vaikščioja. Kam jam prisireikė to paauglio, visai neaišku”, – kalbėjo socialinė darbuotoja. Tačiau R.Jančiauskienė, paprašyta Telšių vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojų, vis dėlto gavo R.Mikos motinos sutikimą, jog ji neprieštarauja, kad paauglys viešėtų pas jos sūnų Remigijų.

R.Mika aiškino, jog pačios vaikų globos namų darbuotojos paskatino jį susitvarkyti dokumentus, kad jis galėtų priimti savo tėvų namuose paauglį: „Jos man pasakė, kad susirinkčiau pažymas. Tada gausiu porą šimtų litų maistpinigiams, kai Valdas pas mus viešės.”

„Kaip jūs susipažinote?” – paklausiau R.Mikos.

„Per mano seserį”, – trumpai atsakė buvęs globėjas.

Jis tvirtino, jog globotinis buvo patenkintas, kad galėdavo šiek tiek užsidirbti padėdamas aplinkiniams kaimynams atlikti įvairius darbus.

„Esate vyresnis. Ar jums įdomu draugauti su paaugliu?”

Tai buvo draugystė. Mes tiesiog draugavome, kartu leidome laiką”, – paaiškino R.Mika.

Tačiau netikėtai vaikinas pats atsisakė globoti Valdą, o Žarėnų bažnyčios klebonas atleido jį iš zakristijono pareigų. R.Mika sakė, kad buvo įtariamas paauglio išnaudojimu, tačiau nenorėjo aiškinti, koks tai išnaudojimas.

Vaikai nukentėjo nuo giminaičio

Vaikų globos namų auklėtinis Valdas ir jo brolis prieš trejus metus buvo nukentėję nuo giminaičio A.Grigalio. 37 metų vyras teistas už tai, kad kelis vaikų namų auklėtinius kviesdavosi į namus ir rodydavo jiems pornografinius filmus. „Ši neigiama patirtis yra signalas, jog ypač atidžiai reikia rinkti globėjus, kad ir laikinus, vaikams, kurie yra patyrę lytinį išnaudojimą būdami nebrandaus amžiaus. Nesuvokiama, kaip vaiko teisių apsaugos darbuotojai galėjo suteikti teisę svečiuotis pas vienišą asmenį. Jie neturėjo jokių pagrįstų argumentų taip elgdamiesi. Mus pasiekė informacija, kad paaugliai iš vaikų namų toliau vaikšto į svečius pas teistą asmenį”, – sakė Lietuvos „Caritas” socialinė darbuotoja Gintarė Karaliūnaitė.

Paauglys supyko dėl sprendimo

Telšių vaiko teisių apsaugos specialistė Vilma Petkienė tvirtino, kad, priimdama sprendimą, ji rėmėsi paties Valdo norais: „Paauglys atėjo pas mane kartu su R.Mika ir sakė, kad yra geri draugai. Jokios konkrečios informacijos, kad su paaugliu galėjo būti netinkamai elgiamasi, mes nebuvome gavę. Be to, ar teisinga priimant sprendimus pirmiausia remtis kokiomis nors baimėmis?”
.
V.Petkienei neatrodė svarbi aplinkybė, kad vaikas buvo tvirkintas anksčiau. „Valdui jau 16 metų. Negali tokio amžiaus žmogui nurodinėti, kur jam eiti ir kur neiti. Kai svečiuotis pas R.Miką Valdui buvo uždrausta, jis reagavo piktai”, – sakė V.Petkienė. Valdui jau 16 metų. Negali tokio amžiaus žmogui nurodinėti, kur jam eiti ir kur neiti. Kai svečiuotis pas R.Miką Valdui buvo uždrausta, jis reagavo piktai”, – sakė V.Petkienė.
Vaiko teisių apsaugos specialistė nežinojo, kad Valdas pas R.Miką ir toliau lankėsi ir nakvojo vasarą, nors teisė savaitgaliais globoti paauglį panaikinta pavasarį.

Globa – tik tvarkingai šeimai

Kęstutis Balčiūnas

Žarėnų bažnyčios klebonas

„Buvau šokiruotas, kai sužinojau, kad probleminį paauglį iš vaikų globos namų patikėta globoti vos keleriais metais už jį vyresniam vienišam vyrui. Kaip reaguotų žmonės, jeigu jaunas kunigas paimtų globoti nepilnametį? Iškart įtartų visokiomis nuodėmėmis. Nėra jokios logikos taip elgtis. Globoti nepilnametį ar svečiuotis galima patikėti psichologiškai stabiliai ir tinkamas sąlygas turinčiai šeimai.
Juo labiau kad R.Mikos tėvai yra išgėrinėjantys, sąlygos labai prastos – nėra atskiro kambario, tualeto, vandens praustis. Šeima gyvena labai skurdžiai. Pats R.Mika yra tvarkingas ir atsakingas vyrukas, bet to neužtenka. Mano nuomone, globos namai tokiu būdu išsprendė kokias nors savo organizacines problemas. Gal yra suinteresuoti per šventes juos išdalinti, o norinčiųjų mažai. Arba Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai visai neįsigilino į situaciją ir pasielgė neatsakingai. Po kaimus išmėtyti vaikus ir nematyti, kam juos atidavei, – tikrai ne pati gudriausia išeitis.”


Neatsakingų veiksmų daugėja

Kristina Mišinienė

Lietuvos „Caritas” projektų koordinatorė

„Šis atvejis vėl parodo, kad valstybė yra prasta jai patikėtų vaikų globėja. Seksualinių nusikaltėlių veiksmai teismuose nagrinėjami nepakankamai atidžiai. Formalus Vaiko teisių apsaugos bei Probacijos tarnybų darbas, globos įstaigų darbuotojų bejėgiškumas tampa palankia terpe išnaudoti vaikus ir griauti jų gyvenimą. Išnagrinėjus tariamai nekaltus atvejus paaiškėja daug svarbių aplinkybių, į kurias tiesiog buvo numota ranka. Dažnėja ir svarstymų, kad toks gyvenimas esą vaikams gal patinkąs. Šioje istorijoje įžiūriu atsakingų tarnybų neprofesionalumą ir menką motyvaciją apginti vaikus.”


Audronė Urbonaitė

Publikuota 2013 m. spalio 05 d. www.lrytas.lt

 

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE JAV ambasados iniciatyvos Lietuvoje prieš prekybą žmonėmis
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...