Ar galimai nukentėję vaikai liks be pagalbos?("www.ve.lt") 2019-07-04

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė sunerimusi stebi greitu metu teismą pasiekti turinčią bylą, kurioje žinomas klaipėdietis įtariamas tvirkinęs mažamečius ir nepilnamečius vaikus. Pasak pašnekovės, sugriežtinti duomenų apsaugos įstatymai apriboja galimybes padėti galimai nukentėjusiems vaikams.
 
Ši byla K. Mišinienei itin svarbi, tačiau padėti galimai nukentėjusiesiems ji niekaip negali.
 
„Mes maldavome vaikų teisių apsaugos tarnybos ir prokurorės nukreipti aukas pas mus, tačiau mums buvo pasakyta, kad yra asmens duomenų apsauga ir aukos negali būti perduotos. Prašome atkreipti visuomenės dėmesį - įstatymas suprantamas neteisingai, jis kone gina nusikaltėlių teises, o aukos paliekamos be pagalbos“, - dėstė K. Mišinienė.
 
„Vakarų ekspresas“ Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) atstovų paklausė, ar specialistai teikia galimai nukentėjusiems berniukams psichologinę pagalbą.
 
„Vaiko teisių apsaugos specialistai neteikia psichologinės pagalbos galimai nukentėjusiems nepilnamečiams. Minėti atvejai įvyko prieš reformą, t. y. prieš VVTAĮT įsteigimą, kai vaiko teisės buvo pavaldžios savivaldybei. Todėl nenorėdama jūsų suklaidinti, siūlau kreiptis į bylą tiriančią tyrėją„, - tokią poziciją pateikė VVTAĮT Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Klaipėdos apskrities klausimams Greta Bliutaitė.
 
„Policija buvo skyrusi advokatus galimai nukentėjusiems asmenims. Daugiau informacijos jums galėtų suteikti prokuratūra“, - sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė.
 
Klaipėdos apygardos prokuratūra detalių nekomentavo. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Ignė Rotautaitė-Pukenė dėstė, kad į visus klausimus bus atsakyta tik tuomet, kai procesas prasidės teisme.
 
Klaipėdos apskrities VPK Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai dar praėjusių metų gegužę išplatino pranešimą, kad po ilgo ir sudėtingo tyrimo nustatė ir sulaikė 1985 metais gimusį asmenį, kuris įtariamas kelerius metus tvirkinęs mažamečius ir nepilnamečius vaikus Klaipėdos rajono ribose ir kituose Lietuvos miestuose.
 
Pranešime minima, kad šis asmuo yra plačiai žinomas pramogų ir sporto pasaulyje, taip pat įvairiuose socialiniuose projektuose skirtuose vaikams.
 
Rengiant šią publikaciją „Vakarų ekspresui“ įtariamojo viešo komentaro gauti nepavyko.
 
Su bylos medžiaga susipažinti ir pareikšti prašymus tiek įtariamasis, tiek galimai nukentėjusieji ir jų atstovai galėjo iki birželio 28 dienos.
 
„Negaliu atsakyti tiksliai, bet greitu metu“, - paklausta, kada byla atsidurs teisme, komentavo I. Rotautaitė-Pukenė.
 
Autorius: Jonas Valaitis

Straipsniai

2015 M. VIEŠOS PASKAITOS-DISKUSIJOS „PROSTITUCIJA IŠ ARČIAU“ ŠALIES BIBLIOTEKOSE JAV ambasados iniciatyvos Lietuvoje prieš prekybą žmonėmis
  • I istorija

    Mane, trijų mėnesių kūdikį, paliko mama... užaugau vaikų globos namuose... įstojau mokytis, tačiau studijoms labai trūko pinigų... pažįstamas vaikinas pasiūlė vasarą išvažiuoti į Ispaniją padirbėti, sakė reikės skinti apelsinus, darbas nesunkus ir užsidirbsiu pinigų studijoms...kai atvažiavome, man pasakė, jog pamirščiau apelsinus - turėsiu dirbti prostitute... buvau parduota... verkiau, nesutikau... tada mane mušdavo, daužydavo, pririšdavo prie lovos ir prievartaudavo...
  • II istorija

    Gyvenau kaime su mama, jos sugyventiniu ir broliais... trylikos metų mane išprievartavo patėvis... pasakiau mamai, bet ji manimi netikėjo... man buvo labai skaudu... po trijų metų išvažiavau mokytis siuvėjos specialybės, susiradau draugę... ji pasiūlė važiuoti pailsėti į Vokietiją... apsidžiaugiau, nes niekada nebuvau užsienyje... Vokietijoje mane uždarė į kambarį ir pasakė, jog vakare ateis vyras ir turėsiu viską daryti, ko jis norės... aš verkiau ir galvojau, jog noriu mirti... ašaros nepadėjo, turėjau tapti prostitute...